„Sada sammu“ eestvedaja: inseneri elukutse oli, on ja jääb - Tallinna Tehnikakõrgkool
Search
Close this search box.

„Sada sammu“ eestvedaja: inseneri elukutse oli, on ja jääb

„Sada sammu“ eestvedaja: inseneri elukutse oli, on ja jääb

Novembrikuu Inseneerias ilmus artikkel Anneli Ramjala tegemistest Tallinna Tehnikakõrgkooli Inseneeria karjääripäeva ja Goldbergi masina ehitamise võistluse valguses inseneeria eriala populariseerimisest. Anneli Ramjalaga ajas juttu Inseneeria peatoimetaja Mari Kamps.

„Rakenduskõrgharidus on täpselt samamoodi kõrghariduse esimene aste kui bakalaureuseõpe ülikoolis. Meil on lihtsalt praktikat rohkem, kuid tegelikult on see esimene aste, kust liigud edasi, kuhu iganes soovid,“ rõhutab Tallinna Tehnikakõrgkooli (TTK) õppejõud Anneli Ramjalg.

TTK korraldab inseneeria valdkonna tutvustamiseks 3. novembril karjääripäeva, mille sihtrühm on gümnasistid, kutsekoolide õpilased ja oma kooli üliõpilased. Lisaks toimub Ramjala juhitava projekti „100 sammu inseneerias“ suursündmus ehk 2. Goldbergi masina ehitamise võistlus. Kogu päeva sündmusi saab jälgida läbi veebi.

„Sõnum on see, et inseneri elukutse on üks väga hea elukutse, mis oli, on ja jääb. Ilma insenerideta ei saa. Masinaid ja roboteid võib ju juurde mõelda, kuid keegi peab siiski olema looja ehk suure pildi kokkupanija. Insenerivaldkond on lai ja ruumi on ka neile, kes on tugevad programmeerijad ning keda huvitab infotehnoloogia. Miks siis mitte luua siin omale tulevik, teha karjääri?“

Kool tutvustab karjääripäeval oma kuute instituuti, milles on kokku 15 õppekava. „Lisaks kutsume kohale ettevõtteid, kus neid erialasid vaja läheb ja kes on tulihingelised inseneeria eriala austajad. Räägime tööpakkumistest ja sellest, mis on uudsus kõnealuses valdkonnas. Tähtis on, et ettevõtted oleks pildil ja et tudengid neid teaks.“

„Tegelikult ei otsi me üksnes kooli uusi õpilasi, vaid võitleme ka väljalangevuse eest ehk siis nende õpilaste eest, kes meie majas juba on. Meie probleemiks on väljalangevus, mis on suur just esimesel kursusel, kuna tekib tunne, et tahaks alla anda. Eks need erialaained tulevad ju ka, kuid enne tuleb natuke vastu pidada.“ Esimesel kursusel on kõige levinum koolist lahkumise põhjus just eriala sobimatus.

Ettevõtted saavad võimaluse end reklaamida ja samas ka „sadat sammu“ toetada, sest koolil käiks üle jõu viia Goldbergi masina võistluse võitjad igal aastal Koenigseggi superautode tehasesse.

„Meie oleme siin majas pigem vahendajad õpilase, tema pere ja töömaailma vahel – meil on vahendusroll. Meie ülesanne on pooled kokku viia ja erialasid võimalikult hästi esitleda ning õpetada. Ega kõigist ei saagi insenere, selge see. Kui sul on aga inseneripõhi all ja õpid pehmeid väärtusi juurde, siis seda tugevam sa  oled. Süsteemne mõtlemine ja käeline eneseväljendus, kasvõi läbi arvutigraafikate maailma, on ainult sinu tugevus. Sa ei pea aasta aega rändama seljakotiga Austraalias, võid ju maailma minna ka Erasmuse programmiga.“

Ramjalg plaanib Eesti Vabariigi sajanda sünnipäeva kingituseks mõeldud „100 sammu inseneerias“ projektiga toimetada õppeaasta lõpuni ehk järgmise suveni. „Saja sammuga oleme jõudnud õpetajateni, see pole olnud lihtne, kuid oleme juba paljusid veennud, et rakenduskõrgkool on hea valik.“

Hiljuti toimunud Euroopa Liidu noorte teadlaste konkursiga EUCYS2017 seotud ettevõtmistele olid kutsutud inseneeria valdkonna propageerijad, teiste seas ka projekt „100 sammu inseneerias“. „Eesti Teadusagentuuri korraldatud üritustel on ju kohal n-ö koorekiht ehk et aktiivsed õpetajad toovad oma õpilased sinna ja meie „sada sammu“ tahab olla ka nende jaoks nähtav,“ jutustab ta. „Tore, et teadusagentuur võtab meid tõsiselt ja mõistab, et oleme väljas ühise eesmärgi nimel.“

Eraldi toob Ramjalg välja kevadise Õpilaste Teadusfestivali, kus TTK-l õnnestus saada kontakti Haapsalus asuva innovatsioonikeskusega INNOKAS. „Nad on väga tublid teaduse ja inseneeria populariseerijad Läänemaal. 29. septembril käisime Haapsalus Teadlaste Öö festivalil inseneri elukutset tutvustamas. INNOKAS soovib teha meiega koostööd nii, et meie teeme lastele näiteks ülesandeid. Alguses käime, saame lastega tuttavaks, siis aga polegi alati vaja kohale minna. Saab ju ka läbi veebi igasuguseid nutikaid asju teha.“

Foto: Kristjan Lepp

Uudised
ja pressiteated

Ava vestluse aken
1
Tuled meile? Uuri siit :)
Scan the code
Tallinna Tehnikakõrgkooli vastuvõtt
Hei! Kas saan aidata?