Prindi

Open Access

Open Access (OA) ehk avatud juurdepääs

Mis on Open Access?
Open Access on rahvusvaheline liikumine, mille eesmärgiks on toetada kirjanduse ja teaduse piiranguteta levitamist.
Open Accessi kasutamise ainsaks eelduseks on juurdepääs interneti kasutamisele, seega on tegemist online-kirjandusega, mida saab tasuta ja juurdepääsu piiranguteta:
•    lugeda
•    alla laadida
•    kopeerida
•    levitada
•    printida
•    viidata
•    avaldada

Loe siit Open Access materjalide kasutamisõigustest lähemalt.

Open Access  andmebaasid:

DOAB: Directory of Open Access Books. Sisaldab üle 6000 eelretsenseeritud raamatut erinevatelt kirjastuselt. Põhiteemad: arhitektuur, filosoofia, geoloogia, keskkonnateadused, majandus ja äri, õigus, üldine teadus ja tehnoloogia.

DOAJ: Directory of Open Access Journals. DOAJ andmebaasi kuulub üle 9409 ajakirja teemadel: arhitektuur, filosoofia, maateadus ja keskkonnateadused, majandus ja äri, matemaatika ja statistika, psühholoogia, teadus, tehnoloogia ja inseneriteadused.

InTech on maailma suurim multidistsiplinaarne avatud juurdepääsu võimaldav kirjastus.
On teinud tasuta kättesaadavaks kõrgekvaliteedilised akadeemilise sisuga üle 2800 raamatu.
Suurimateks valdkondadeks on teadus, tehnoloogia ja meditsiin, aga sisaldab ka näiteks materjali teemadel keskkonna aspektid ehituses, materjalid (komposiitmaterjalid, polümeerid), mehaanika, robootika, sõidukite ehitus, tsiviilehitus, tekstiil.

Open Science Directory on EBSCO ja Hasselti Ülikooli raamatukogu ühisprojekt, mis sisaldab üle 13 000 täies mahus vabalt kättesaadava teadusajakirja.

Oxford Open Journals ehk Oxfordi Ülikooli kirjastuse vaba juurdepääsu platvorm võimaldab üle 300 akadeemilise ajakirja lugemist. Täieliku nimekirja pakutavatest ajakirjadest leiad siit.

ScienceDirect SciVerse –  on üks juhvitamatest eelretsenseeritud teaduslikke materjale sisaldav andmebaas. Sisaldab rohkem kui 3900 ajakirja ja  35 000 raamatu.

SCIRP Scientific Research. Sisaldab rohkem kui 200 akadeemilist ajakirja teemadel: teadus, meditsiin, maateadus ja keskkonnateadused, majandus ja äri, inseneriteadused.

SpringerOpen teaduskirjastus pakub vaba juurdepääsuga ajakirju ja raamatuid.

Taylor & Francis and Routledge Open vaba juurdepääsuga teadusajakirjad.

Wiley Open Access sisaldab paljude teadusharude (bioloogia, keemia, tervisehoid) eelretsenseeritud artiklitega ajakirju, mida saab kohe täies ulatuses lugeda, allalaadida ja jagada.

The Open Textbook Library propageerib tasuta kõrgkooliõpikutele ligipääsu tagamist. Valikus on erinevate valdkondade õpperaamatud, mille kvaliteeti on haridusasutused hinnanud ja heaks kiitnud.

OpenStax Ühe klõpsuga tasuta õpik, ehk rohkelt kõrge kvaliteediga õpikuid, mida on võimalik kohe tasuta lugema asuda.

OER Commons Tasuta õppematerjalid õpetajatele ja õpilastele, mida võib õpingutel kasutada. Kollektsioon sisaldab üle 50 000 eksemplari.


  • Jaga: