Betoon – mis materjal see on? 29.2.2016

Tallinna Tehnikakõrgkooli dotsent Aivars Alt kõneleb betoonist kui tänapäevasest ehitusmaterjalist ja selle võimalustest.

betoon_vaike

„Esimene asi, mis betooniga seondub, on see, et tegemist on lihtsa ja odava materjaliga. Betoon koosneb ju liivast, killustikust, tsemendist ja veest – see panebki massiliselt arvama, et betoon on ju odav“, toob Aivars välja levinud väärarusaama. „Tegelikkuses võib aga betoonist materjal kujuneda nii kalliks, et inimesed leiavad, et seda neil küll vaja ei ole.“

„Kui inimesed soovivad endale näiteks betoonist maja, siis tuleks küsida, mis otstarbel peaks see just betoonist olema? Kas see on teadmine, et maja peab sada aastat vastu või annab see kindluse, ehk hoopis teadmise, et laed ei naksu jne ?“, küsib Aivars alustuseks. Ta jätkab, et esteetilistel kaalutlustel võib sarnase maja saada ka tegelikult tavapärase vahtplastsoojustusega maja ehitades (nn penomaja), kuid see on kordades ja kordades odavam.

„Betooni üks võlu ja valu on selline, et sellele ei saa kunagi anda sellist välimust, nagu ideaalis soovitakse. Kui valatakse betoonist plaate, siis tekib alati betoonil teatav toonierinevus või jäävad mingid triibud-laigud materjalile. Tihtipeale soovitakse ühtlasemat või siledamat tulemust kui reaalsuses välja kukub. Materjali välimust nö taga jahtides ei saa tulemuses kunagi tegelikult päris kindel olla“, toob Aivars välja betooni puuduse just perfektsionistide jaoks. „Nii et sellest materjalist aru saamine ja selle teadlik tellimine on päris tõsine pähkel“, hoiatab Aivars betooni-ihalejaid.

Aivars toob välja betooni plussidena selle, et tänapäeval on betooni puhul uued võimalused, mis muudab selle materjali sisekujunduses eriliseks. „Võimalik on betoonile kanda toonigraafika, mis on väga kihvt lahendus. Selline graafiline betoon on tehtud söövitamise teel, kus valuvormidesse paigaldatakse spetsiaalsed söövitavad kiled, mis ühel hetkel hakkavad värsket betooni söövitama ja tekitavad soovitud mustrid või pildid,“ selgitab Aivars.

„Loomulikult on betooni puhul plussiks see, et betoon võimaldab väga võimsaid kandekonstruktsioone ehitada. Betoon võimaldab selles osas palju rohkem kui näiteks puitkonstruktsioonide puhul. Betoon on väga plastne ja vormitav ehitusmaterjal, mistõttu on tema kasutusvõimalused väga laialdased. Betoon on ka üks tugevamaid ehitusmaterjale üldse!“

„Betoon on aga küllaltki hea lahendus põranda materjaliks. Seda just sellest seisukohast, et betoonpõrandal on kasulik funktsioon – selle saab panna tööle nagu suure radiaatori. Betooni saab sisse panna küttetorud, tekitades nii endale põrandakütte. Seda lahendust saab loomulikult teha ka puitpõranda puhul, kuid selle hind on juba oluliselt kallim“, selgitab Aivars betoonpõranda eeliseid. Ta täpsustab, et hinnavahe tuleneb peamiselt sellest, et puitpõrandat ehitatakse sellise lahenduse puhul lihtsalt kauem. „Betoon on väga hea soojusjuht iseenesest, aga selleks, et puit hakkaks tekitama ühtlast soojust, peaks kasutama seal veel spetsiifilisi temperatuuri jagamise plaate, mis teeb kogu ehituse oluliselt keerukamaks“, toob Aivars erisused välja.

Kui on aga tellitud endale betoonist seinad, sein või põrandad – kuidas neid siis hooldada?

„Ehe betoon võib olla ju väga ilus – pastelne ja naturaalne ja seetõttu tahavad inimesed jätta betooni tihti nii nagu ta on. Betoonpõrandate puhul aga näiteks, esimene suur häda, mis temaga juhtub on see, et ta hakkab tolmama. Samuti on raske ette kujutada, et inimesel on kodus sein, kuhu vastu ta aga toetada ei tohi, sest see määrib riided ära“, toob Aivars näite.

Millega siis hooldada? „Parim on kasutada ikkagi betoonipeitsi – see ühtlustab tooni, tasandab värvi ebatasasusi, samuti seob ära betoonitolmu“, märgib Aivars. Betoonipeitsi soovitab Aivars kasutada ka seetõttu, et pindu oleks lihtsam hooldada, kuna kõik, mis betoonile satub, imendub ka koheselt betoonipooridesse. „Kui klaas punast veini põrandale kukuks, siis sinna see jääkski“, nendib Aivars.

„Betooni on võimalik ka lakkida – see on juba maitseküsimus, mis kellelegi meeldib“, märgib Aivars. „Kui aga tegemist on selliste pindadega nagu garaažipõrand, siis on kõige lihtsam soovitus osta betoonvärvi, millega saab ühtlase ja lihtsamini hooldatava tulemuse“, pakub Aivars välja. „Seega lakkimine, värvimine, peitsimine on betooni puhul lahendused“, võtab Aivars teema kokku.


Kommenteeri

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*