Ehitus teel digitaalsesse tulevikku 20.10.2016

2013.aastal Tallinna Tehnikakõrgkooli hoonete ehituse eriala lõpetanud Kristo Rämson töötab KOKO Arhitektide arhitektuuribüroos BIM spetsialistina. Ta kõneleb lähemalt sellest, mis tööd ta teeb, kuidas on koolis õpitut tööelus rakendanud ning mis väljavaateid ta oma tulevikus näeb.

p1010248_p

„BIM spetsialisti amet on mu põhitöö. Tegelen mudelite modelleerimisega, juhendan arhitekte nende töös BIM tarkvaraprogrammi Revitiga, viin teatud osas läbi ka treeninguid ja väljaõpet. Minu juhtida on kõik modelleerimisega seotud protsessid. Tähtis osa on kindlasti töö BIM projekti koordineerimine partneritega – eriosad, konstruktsioonid jne. Projekteerimise etapis tuleb kokku leppida mudeli detailsus ja informatsiooni hulk. Hilisemalt koondmudeli loomine, kvaliteedi kontroll ja koostöö täpsustamine ning organiseerimine. Panen kokku ka esitlusi klientidele, et teadvustada võimalikke tellijaid BIM olemusest ja kasulikkusest.“

Moodsas Tartu maantee mäel asuvas Fahle majas teinekord pisut pikemaid päevi tehes, ei piirdu Kristo töö siiski üksnes sellega, sest loetelu jätkub märkimisväärsete detailidega: “Teine pool minu tööst on üldine 3D ehk ma kasutan programme nagu SketchUp, Rhinoceros 3D, Lumion jne. Aitan arhitektide ideid realiseerida konkurssidel või eskiisi etapis. Kiirete 3D mudelite ehitamine ja nende visualiseerimine tellijatele koosolekuteks kuulub minu tööülesannete hulka“.

Kristo jätkab aga ka alles kuu aega tagasi juurutatud süsteemi tutvustamisega: „Kolmas osa minu tööst on virtuaalreaalsus. Hiljuti jõudis KOKO kontorisse Oculus Rift tehnoloogia – valmistan ette mudelid, ühendan need mõne platvormiga ning seejärel näitame tellijatele vajalikku maailma ka läbi prillide. Arhitektid meie büroos on selle uue lahendusega väga rahul, nad kiidavad, et see annab juurde täiesti uue mõõtme, kui vaadata sedasama asja pelgalt arvutiekraanilt“.

Kristo käest uurides, kuidas ta sellisele töötempole ja ülesannete kuhjale vastu peab, vastab Kristo stoilise rahuga, et see pakub talle väljakutset. „Töö jagunemine on selline, et ühte kindlat projekti ei ole kunagi ja see on tegelikult väga vaheldusrikas, et uued projektid tulevad pidevalt peale. Ma ei kadesta teisi spetsialiste, kes kuude kaupa tegelevad ainult ühe suure projektiga. Töötempo osas võin öelda nii palju, et viimasel ajal on läinud päris kiireks, kuna eelmine sügis kogu meie kollektiiv läbis Reviti baaskursuse ning meie soov on, et kogu meie kontor läheks Reviti peale üle, siis sellega seoses kasutavad inimesed programmi järjest enam, millega tekib ka pidevalt uusi küsimusi“.

KOKO arhitektide hiljutine suurem edulugu seostub Norrasse mägihüttide projekteerimisega. Norra mägihüttide projekti juures oli Kristo koordineerija. „Kontrollisin, et mudelid oleks korras, info oleks kättesaadav. Kuna hütid paiknevad imeilusas, kuid väga mägises asukohas, lihtsustas mudelis projekteerimine oluliselt hüttide paigutamist ja akendega mängimist. Lisaks tuli mudeldada erinevad versioonid ehitusest, sest ligipääs asukohta on võimalik ainult jalgsi ja materjalide kohalevedu sai toimuda vaid helikopteriga. Kuigi see projektimaht oli isegi pigem väike minu töö osas ning võib tekkida küsimus, kas see oli üldse otstarbekas, siis Norra on BIM metoodikas väga arenenud ja nad ei kujuta enam ettegi ilma selle lahenduseta projekteerimise protsessi“, selgitab Kristo oma panust rahvusvahelisse projekti.

Kooliaegu meenutades on Kristo väga positiivne ja TTK-st saadud haridusega igati rahul. „Revitit õppisin ma vabaainena ja see köitis mind. Lisaks sain juurde kooli kaudu ka erinevaid BIM koolitusi ja see pani mu teadmistele kindlasti aluse. Samas, kui ma siia firmasse tööle tulin ja ma võrdlen oma oskusi ja kogemusi praegusega, siis võib öelda nii, et nad võtsid ikka üsna suure riski.“

BIM valdkond on võrdlemisi uus ning seal toimuvad pidevad arengud. Küsimusele, kuidas traditsiooniline ehitusharidus tänapäevases kiiresti muutuvas tehnoloogilises maailmas on ajaga kaasas käinud, vastab Kristo, et kõik, mis õppekavas on, on kindlasti vajalik. „Neist pooli asju ei pruugi kunagi oma töös küll rakendada, aga see kõik arendab ja annab siiski mingi ülevaate“.

Täiendõppest rääkides mainib Kristo, et püüab ikka erinevatel seminaridel osaleda, kuigi ega töö kõrvalt väga palju aega sellisteks õpinguteks aega ei jää. „Olen mõelnud minna ka välistele koolitustele; sooviksin kindlasti kunagi tulevikus minna välispraktikale kuhugile suuremasse firmasse. Hästi põgus koostöö suurfirmaga Suurbritanniast andis mulle nii palju uut informatsiooni, et ma adun, kui kasulik selline asi võiks olla nii mulle kui ka ettevõttele, kus ma töötan.“

baltijaamaturg

Selline näeb Kristo töö tulemusena välja virtuaalne Balti Jaama turu makett

baltijaamaturg_koond

Balti Jaama turu makett

estoniaspa_punktipilv1

Estonia Spa

estoniaspa_punktipilv3

Estonia Spa punktipilvena


Kommenteeri

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*