Elo Kiiveti “Valgusmets” 8.2.2016

5–7. veebruarini toimus Tallinnas Toompargis „Kesklinna Valgusfestival“, milles astus oma installatsiooniga üles ka TTK lektor ja arhitekt Elo Kiivet installatsiooniga „Valgusmets“. Sündmusega seoses küsisime Elolt mõned küsimused, et ta meid sellest kõigest lähemalt valgustaks.

IMG_3419

Installatsiooni nimi on „Valgusmets“. Miks just selline nimi oma installatsioonile?

Valgusmets peaks nimena edasi andma meelelist kogemust, mida saab tavaliselt metsast – teistmoodi, aga ikkagi oma. Okste/valgusribade kõrvale lükkamine, mis tuules liiguvad, puuvõrade/valguskardina vahelt omale raja leidmine, et seisatada ja korraks tõeliselt kuulatada/vaadata, keskenduda ja avastada. Mets on linnainimesele hädavajalik hingamise ja akude laadimise koht, kus aeg liigub täiesti teistviisi. Samamoodi proovisin oma valgusinstallatsiooniga luua vanalinna kivimaastikule väikest valguse oaasi, kus läbitormamise asemel saaks valgusmetsalise mõttepausi võtta.

Mis Sind inspireeris?

Raske öelda, mis konkreetselt inspireeris. Koht kindlasti. Patkuli suure ja turiste täis vaateplatvormi kõrval asuv tilluke ja müüridega piiratud terrass tekitas minus mõnusalt ja ootamatult intiimse tunde, mis ilmselt tekitas mõtte seda veel võimendada ning panna inimesi seal korra seisatama, ringi vaatama ja seeläbi ehk sedasama tunnetama. Erinevate valgusfestivalide tööde emotsioonid ilmselt jätsid ka oma jälje.

Kui oluline Sulle endale on valgus? Kuidas kompenseerid selle puudumise pimedal ajal?

Valgus on mulle nagu ilmselt enamikele inimestele äärmiselt oluline. Tihti ei pruugi sellest enne arugi saada, kui seletamatu väsimus maad võtab. Kõige paremini aitab alati päevavalguse maksimaalne ära kasutamine, näiteks loomuliku valgusega metsas uitamine – jooksutiiru tegemine. Alati on hää looduslik tuli – mina põletan talvel kodus päris palju küünlaid. Aga linnaruumi kasutamismuster pimedal ajal vaieldamatult muutub – välditakse pimedaid nurgataguseid ja halvasti valgustatud teeosasid. Mulle tundub, et pimeduse saabudes muutub väliruum mingiks ebamääraselt hirmutavaks takistusribaks, mida võimalikult kiiresti läbida püütakse, et saaks ruttu turvalisse, sooja ja valgesse tuppa. Seepärast on kõiksugused valguslahendused, nende kvaliteet ja ka põnevus äärmiselt oluline, sest nii saab anda ruumile uue näo, muuta see kutsuvaks, pakkuda avastamiseks uusi vaatenurki ja tekitada positiivseid elamusi. Talvefestivali valgusinstallatsioonid jm sarnased ettevõtmised on seetõttu pimeduse väljavalgustamiseks ja kõheduse peletamiseks ääretult kasulikud.

IMG_3433

IMG_3432

IMG_3428

IMG_3427

IMG_3423

IMG_3419


Kommenteeri

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*