Meeste valik – millised rõivad tüübiti sobivad? 14.3.2016

Tallinna Tehnikakõrgkooli rõivaetiketi ja –ajaloo õppejõud Lea Koldmets jagab näpunäiteid, millised rõivad sobivad paremini lühikestele, millised pikkadele meesterahvastele. Samuti tuletab ta meelde meestemoe rõivakandmise reegleid üldiselt.

shutterstock_310344743

Lühikesele mehele ei sobi kirjud riided

Üldtunnustatud tõde on see, et lühikesele mehele sobivad paremini ühevärvilised rõivad. Lihtsalt kanda vähem mustreid. See ei tähenda, et mees peaks olema üleni mustas, aga pigem kanda rõivaid toon-toonis, sest see teeb mehe visuaalselt pikemaks.

Pintsaku varrukas ei tohi olla liiga pikk, see muudab samuti mehe käed optiliselt pigem lühemaks. Õige pikkusega pintsaku varrukas on selline, mis ulatub umbes 2 sentimeetri võrra üle randmeluu ja mille alt paistab triiksärk 1,5-2 sentimeetri ulatuses välja.

Särkide kandmisest kõneledes peab toonitama, et lühemat kasvu mehed ei tohiks kanda särki pükste peal – see kehtib nii triiksärgi, aga eriti T-särgi puhul.

Kuulus Miami Vice stiil, teisisõnu kolmveerand (üleskääritud) varrukad, sobivad lühikeste kätega inimestele aga ideaalselt. See muudab optiliselt käed pikemaks. Seda sobib kanda ka vabaajarõivaste puhul.

Lühikesele mehele ei sobi ka nö hiphopipüksid, kus jalgevahe on pikemaks venitatud. See muudab inimese visuaalselt matsakamaks.

Samuti ei tohiks lühike mees kanda mansetiga (tagasipööratud äärega) pükse. See kehtib nii viigipükste kui ka teksaspükste puhul. Üldiselt peabki mainima, et mansetiga püksid sobivad meestele, kes on vähemalt 180 sentimeetrit pikad.

Mängima peaks ka pintsaku pikkusega. Kui inimesel on lühikesed jalad, siis ei ole hea kanda pikka pintsakut – see toob lühikese kasvu jällegi esile.

Pikkadele inimestele sobib värviküllasus

Mida pikem inimene, seda värviküllasemalt võib riides käia. See muudab mehe visuaalselt (optiliselt) lühemaks. Kanda võib korraga nii ruudulist triiksärki, tonaalsuselt erinevat värvi pükse ning ka kingad ja püksirihm võivad omavahel eristuda. Reegel on ka see, et mida pikem ja suurem mees, seda suuremat mustrit võib inimene kanda. Lühematel inimestel tuleks ka väiksemaid mustreid eelistada.

Tuleb meeles pidada, et triibulised mustrid muudavad optiliselt pikemaks ja peenemaks (eriti vertikaalsed triibud), kuid horisontaalsed triibud seevastu teevad just laiemaks näiteks triibuline madrusesärk muudab mehe õlgadest laiemaks. Ruudulised mustrid teevad üldiselt optiliselt laiemaks.

Pikad mehed võivad kanda just mansetiga pükse, mis teevad jalad optiliselt lühemaks ja nad võiksid kanda särki pükste sees, kui neil on lühemad jalad ning pükste peal, kui neil on pikad jalad.

Mis kindlasti ei sobi on stretch-materjalist sviitrid, mis muudavad käed peenikeseks ja väljavenitatuks, rõhutades inimese pikkasid kehaosasid veelgi.

Vastupidiselt lühikestele inimestele sobib pikkadel kanda ka pika lõikega pintsakuid ja jopesid. Need võiksid ulatuda kasvõi poolde reide, ikka on kena ja inimene kannab selle lõike kenasti välja.

Ärimaailmas domineerib endiselt hall ja sinine

Klassikaks kujunenud halli ja sinise varjundid on siiamaani aktuaalne ärimaailmas. Võib ka neid toone omavahel kombineerida, näiteks hallid püksid ja sinine pintsak. Pruuni ülikonda ärikohtumistel ei kanta, samuti ei kanta teksaseid.

Mustrite puhul tuleks lähtuda reeglist „üks muster korraga“. Näiteks, kui ülikond on triibuline, siis sinna juurde peaks olema ühevärviline särk ja ka lips. Või kui ülikond on ühevärviline, siis võib kasutada triibulist päevasärki, aga mitte triibumustrit lipsu – lihtne hea maitse reegel on üks triibuline muster korraga.

Lipsudest rääkides peetakse heaks tooniks seda, et üks lipsu triibuvärvi toonidest on täpselt see värv, mis värvi on ülikond. Triibuliste lipsudega peaks olema üldse ettevaatlik, sest need on ärimaailmas nn klubilipsud. Nii võib libastuda kohtumisel mõne inglise vanahärraga, kui ta küsib lipsu vaadates, mis klubisse te kuulute? Päevasel ajal ei kanta violetset, rohelist, valget ja musta lipsu. Tuleks ka meeles pidada, et lipsunõel, kui tahes pidulik see ka välja ei näe, ei sobi kandmiseks just pidulikel sündmustel.

Kõhukad mehed peaksid kindlasti kandma pintsakut, see aitab seda varjata ning muudab üldmulje paremaks.

Sokkide puhul kehtib reegel, et sokid peaksid olema samas toonis, mis kingad. Võib kanda ka tooni võrra heledamat, näiteks kui meesterahval on parasjagu sinine pintsak, siis võivad sokid olla sinakasmustad. Suvel võib pruunide kingade juurde kanda hallikasbeeže sokke.

Kõik nahast valmistatud tooted peaks olema ühte värvitooni. See tähendab seda, et käekella nahkrihm peaks olema sama tooni, mis püksirihm ja kingad. Klassikaliselt must või siis ka pruun.

Parim materjal, millest valmistatud ülikonda ärimaailmas kanda, on siiski villane kangas, kuid kanga vastupidavuse suurendamiseks ja kortsuvuse vähendamiseks lisatakse kangasse ka natuke sünteetilisi kiude.

Reeglid on siiski suhteliselt konservatiivsed, sest oluline on meeste puhul ikkagi see, et nad peavad jätma mulje sellest, millega nad tegelevad, mitte sellest, kui palju nad enda kaunistamisega tegelevad.

 


Kommenteeri

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*