Ole tähelepanelik kevadiste teeoludega! 28.3.2016

Tallinna Tehnikakõrgkooli liiklusohutuse lektor Sven Kreek tuletab meelde viis lihtsat nõuannet, millele peaks tähelepanu pöörama seoses kevadiste ettearvamatute teeoludega.

unnamed

Pööra tähelepanu uutele teeoludele

Lume alt väljasulanud teed on tihtipeale auke täis, sest tahes-tahtmata talv lõhub teid. Seega ei või olla kunagi kindel, millisel teelõigul või millise tänaval laiutab enneolematu auk, mis võib lõhkuda nii autot kui ka tekitada liiklusõnnetuse.

Tuleb meeles pidada, et teeolud linnas ja maanteel võivad olla väga erinevad. Kuna linnas on liiklust rohkem ja tänavaid soolatatakse mõnevõrra ehk rohkem, siis võidakse arvata, et igal pool on teeolud samasugused, kuid maanteele jõudes võib avaneda sootuks teine pilt.

Samuti on väga ohtlik maanteesõidu puhul see, et tee võib enamuses ulatuses olla juba kuiv ja puhas, kuid metsaga varjatud teelõikudel võib esineda endiselt jääd ja jäidet ning seda olenevalt ilmastikuoludest mõnel pool ootamatult kaua. Seetõttu ei tohiks end kevadisest päikesest eksitada lasta ning tuleb olla maanteel sõites väga tähelepanelik, seda nii kurvides sõitmisel kui ka sirgetel teelõikudel. Mõnevõrra halvemini sulavad kruusateed, nii et sedagi ei tohiks unustada, kui puhtalt asfaldilt kruusale keerata.

Ole tähelepanelik päikesega

Päikesekaar on hommikuti ja õhtuti autojuhile tihtipeale ebamugavas kõrguses ning samas juba väga ere. Sellest tulenevalt võib mõnel hetkel teel toimuva nägemine muutuda pea võimatuks. Seega – kasutage päikeseprille!

Rehvide vahetusega ei maksa kiirustada

Kuigi ametlikult võiks talverehvid suverehvide vastu vahetada juba märtsikuus, siis tasub ikkagi õue vaadata ja hinnata teeolusid. Ametlikult on talverehvid kohustuslikud 1.detsembrist kuni  1.märtsini. Naastrehvid on üldjuhul lubatud 15. oktoobrist kuni 31.märtsini, erandina võib aga talviste tee- ja ilmastikuolude korral kasutada naastrehve 1. oktoobrist kuni 30.aprillini. Sellest teavitatakse üldjuhul avalikult läbi pressi.

Märts on tänaseks peaaegu läbi, mida ei saa öelda tänavuse talve kohta. Seega need inimesed, kes ei sõida ainult linnas, vaid kasutavad ka maanteed, võiksid rehvivahetuse pisut veel edasi lükata, kuna öökülmad tekitavad aeg-ajalt veel hommikuks ootamatut libedust ning pole ka harv juhus, kui öösel on maha sadanud värske lumi.

Vaata üle oma klaasipuhastajad

Kuna talvine sool on teraline, siis paratamatult teeb see liiga klaasipuhastajatele. Kevadel on sageli teed märjad, kohati ka porised, lisame siia vastu sirava päikese ja ilmnebki tõsiasi, et klaasipuhastajad küll töötavad, aga mida rohkem neid liigutada, seda hullemaks vaateväli muutub. See ei ole suur investeering, millesse võiks kindlasti panustada. Seega – uued „luuad“ ette ja pilt muutub palju paremaks!

Hinda oma kiirust õigesti

Kevadeti võib täheldada meie liikluses nn „kevadisi vasikaid“, teisisõnu hulljulgeid manööverdajaid ja kiirusega liialdajaid. Ärgatakse talvisest vaoshoitusest ja eks päike annab meile kõigile kevadel pisut vunki juurde. Samas ütleb liiklusõnnetuste statistika, et aasta-aastalt püsib just ühesõidukiõnnetuste arv kahetsusväärselt kõrgel tasemel. Põhjus on selles, et ei hinnata õigesti oma kiirust, teeolusid ja liiklusolukordi. Ei maksa ka arvata, et kallid rehvid tagavad pidamise teel.  Füüsikareeglid on siiski Force majeure. Need kehtivad igal aastaajal!


Kommenteeri

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*