Rita eriskummalised käsitöönukud 23.10.2017

Tallinna Tehnikakõrgkooli vilistlane Rita Luugima, avastas 2016. aasta suvel käsitöönukkude põneva maailma ja lõi oma ettevõtte MeLii OÜ, et käsitöönukud jõuaksid peredesse üle maailma.

Küsimusele, kuidas käsitöönukkude omapärane maailm jõudis Ritani, vastab Rita rääkides lühikese huvitava loo.

„Eelmise aasta kevadel olin maal ema juures. Lapsed lõunaunes, jutustasime nagu ikka. Ema ütles: ,,Kuule, lähme Waldorf-nukkude koolitusele!“  Too aeg polnud ma väga täpselt kursis, millised need nukud on. Hakkasin googeldama ja oi-oi-oi milline maailm mulle vastu vaatas. Interneti avarus oli täis Waldorf-nukkudest inspireeritud nukke. Uskumatu, kui andekad inimesed ikka on“.

Rita täpsustab, et kuna tema ema on lasteaia kasvataja, siis leidub tal kodus ikka väga palju põnevaid asju.

„Olin ülielevil. Sel ajal, kui ema kõik vajaliku kraami üles otsis, konstrueerisin mina lõikeid. Ja nii ma siis nokitsesin poole ööni. Nimeks sai nukule Saara ja ta on siiani mu suurema tütre üks lemmikumaid nukke. Nii kõik alguse saigi – tegin ühe nuku ühele, siis teisele ja siis tuli juba esimene laat, misjärel  teine jne“.
Kõneledes sellest, kust leidis Rita julguse ettevõtlusega alustada ja veel sellises spetsiifilises valdkonnas, tõdeb Rita, et hästi suur osa julgusest tuli tema abikaasa Marekilt. „Ilma temata ma ei oleks kindlasti ettevõtlusega tegelema hakanud. Mäletan, et kui ettevõtet registreerisime, siis jutu sees oli sõna kohus ja ma juba värisesin. Aga kõigest saab üle!“

Rita tutvustab oma nukke ja selgitab, et nukud teeb eriliseks nende iseloom. „Iga nukk on erinev – kahte ühesugust nukku ei tule kunagi. Nad on soojad ja armsad, väga lapsesõbralikud ja pehmed.“

Nukkudevalmistaja seisukohalt on tema sõnul hästi suureks inspiratsiooni allikaks tema enda tütred.  „Vahel hakkavad mõtted jooksma aga lõngakerast või hoopis kleidikangast. Ma töötan enamjaolt sisetunde põhiselt – teen kõike täpselt nii, et tunne oleks õige.“

Ritale tundub, et tänapäeva ühiskond on jagunenud nelja gruppi – ühed, kes armastavad odavplassmassi; teised, kes armastavad kallist poekraami ja kolmandad, kes armastavad käsitööna valminud hingega lelusid ning neljandad, kes armastavad nii käsitööd kui ka kvaliteetset poekraami.

„Ma arvan, et need grupid olid minu lapsepõlves ka olemas! Mis nõudmisi see omakorda esitab? Hmmm… Ma olen vist nii julge ja teen omad valikud ning olen nõudmiste prii! Ma tahan teha asja, mis tuleb südamest. Kui mina hoolin, siis on seda ka nukkude pealt näha. Ja minu hool kandub sedasi edasi“.

Kooliajale tagasi vaadates lausub Rita, et hindab väga seda, mida koolis õpetati. „Suur osakaal oli praktilisel, mis omakorda andis algse eose edasi arenemiseks. Me puudutasime väga paljusi teemasid – mõtlen just erinevate lõigete tegemised ja siis nende lõigete põhjal toodete valmistamise.

Rita sõnul teeks ta pigem lisakursuseid kooli juurde, millega saaks spetsiifilisemaks minna või kust saaks nippe, milles saaks osaleda peale kooli lõpetamist. „Näiteks trikotaažist tooted, naiste kleidid, laste riided. Et just igal teemal saaks hiljem ennast tulla ja täiendada“.

Rita arvates on alustaval ettevõtjal kõige keerulisem just finantsiline pool. „Mitte keeruline, vaid huvitav. Alguses on ju vaja masinaparki ja kodulehte ning turundust-arendust. Supertore, kui kõike saab teha omas tempos ja mõnuga“.

 


Kommenteeri

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*