Prindi

Arhitektuuritudengeid tunnustati tootearendusvõistlusel uuendusliku disaini eest06.11.2019

Soome puiduettevõte Metsä Wood andis Eesti tootearendusmeeskonnale Team 99 auhinna uuendusliku puitmooduli disaini eest – ettevõtte arendatavat lahendust saab kasutada erinevate  ehitiste rajamisel, vähendades hoone süsinikujalajälge. Meeskonda kuulusid Tallinna Tehnikakõrgkooli arhitektuuriinstituudi üliõpilased Sten-Mark Mändmaa, Kristel Ratassepp, Elar Rämmeld ja Kaarel Susi.

Auhinnatud tooteidee on üks oktoobri algul Tallinnas toimunud puidu-hackathon’i tulemustest, kirjutatakse Metsä Wood kodulehel. Üritus leidis aset Eesti Kunstiakadeemia ja Garage 48 koostöös. Nädalavahetuse jooksul töötas erinevate puidu kasutamisega seotud ideede arendamisega enam kui 100 inimest, et luua puidu – naturaalse ja uueneva ehitusmaterjali – abiga uusi kliimasõbralikke lahedusi.

Priit Reinpõld, üks 1500-eurose auhinna võitnud meeskonna liikmetest, ütles, et nende meeskonna eesmärgiks oli jõuda hackathon’i jooksul lahenduseni, mis aitaks kõigil paremini ehitada. ”Öeldes paremini, pean ma silmas kiiremini, kõrgemale ja keskkonnasõbralikumalt. Prototüüp, mida Metsä Woodile tutvustasime, on universaalne ehitusmoodul, mis sihib just neid eesmärke,” rääkis ta.

Võitjaks osutunud meeskond pakkus välja uudse meetodi puidust liidete teostamiseks, milles traditsioonilised puusepavõtted on teostatud CNC-masinate poolt. Sealjuures kasutatakse töödeldud puitmaterjalist tooteid nagu Kerto® LVL. Lisaks tehnilistele aspektidele peeti silmas kestlikkust ja ehitise elutsüklit. „Et ehitise osi oleks võimalik taaskasutada või isegi nende abil midagi uut luua, kui ehitise eluiga otsa saab, tuleb vältida materjalide segamist. Meie pakutud lahenduse abil on see saavutatav ja nii on võimalik luua süsinikuneutraalseid ehitisi,” lisas Reinpõld. 

Kõik platvormile üles riputatud joonised on tasuta kasutatavad, kaasa arvatud Team 99 võidutöö, mille leiab siit


  • Jaga: