Prindi

Eesti Mootorispordi Muuseum ja TTK taastavad haruldast ralliautot12.10.2015

Eesti Mootorispordi Muuseumil ja Tallinna Tehnikakõrgkoolil on teoksil koostööprojekt, mille käigus restaureeritakse unikaalne ralliauto Zaporožets Tauria, mis pärit 1980ndate aastate teisest poolest.
Unikaalseks teeb 1986. aastal Eestis Ministrite Nõukogu Autobaasi ralliklubis ERF Mobile ehitatud ralliauto Zaporožets Tauria ehk mudelinumbriga ZAZ 1102 fakt, et neid ehitati vaid kolm tükki. Tehasevärsked autod ehitati konstruktor Kalle Keele projekti järgi võistlusmasinateks ümber rekordilise 112 päevaga ja juba sama aasta sügisel toimunud Krimmi rallil olid kaks Tauriat stardis. Kahjuks lõi pitseri nende edasiarendusele B-rühma ralliautode keelustamine ja rohkem nendega võistelda eriti ei jõutudki. Üks neist sõideti tol Krimmi rallil sedavõrd katki, et taastada seda polnud võimalik. Kaks on erineval kujul säilinud tänaseni ja üks neist Tallinna Tehnikakõrgkoolis restaureerimisel, on kirjas Eesti Mootorispordi Muuseumi pressiteates.

Arno Sillat, Eesti Mootorispordi Muuseumi juhatuse liige: „Restaureeritav Zaporožets Tauria on nüüdseks juba Tallinna Tehnikakõrgkoolis stendi peal ja alustatud on masinprojekteerimiseks vajalikke mõõdistamisi 3D formaadis. Seejärel algab 3D modelleerimise ja projekteerimise faas. Tudengitele on antud projekt inseneriõppe praktikaks ja sellega saavad praktikat mitte ainult autoehitust, vaid ka masinprojekteerimist tudeerivad üliõpilased. Kokku on projektiga seotud umbes 30 inimest ning see meenutab tehnoloogilise tausta poolest juba kaasaegsete võistlusmasinate ettevalmistamist. Eelmine koostööprojekt TTKga – Estonia-9 M oli taastamine rangetes raamides ilma märkimisväärse konstruktoritööta. ZAZ Tauria Rally taastamisel kasutatakse kõige kaasaegsemaid tehnoloogilisi võimalusi, teiselt poolt saavad tudengid oma õpitut n-ö metalli valatuna ka käega katsuda.”
Fotode autor: Pille Russi


  • Jaga: