Prindi

Ahvenamaa paelus oma looduse ja ajalooga23.05.2011

TTK ametiühing korraldas oma liikmetele 20.-21.05.2011 ühise reisi Ahvenamaale. Reisiseltskond jäi reisiga igati rahule ja tänab korraldajad. Tänusõnad ka giid Kristile, kes rootsi keeles asju ajas ja alati igale küsimusele vastuse leidis.Esimesel päeval läks sõit läbi Turu saarestiku lotjade ja praamidega Ahvenamaale. Saarelt saarele läbi graniidise kaljumaastiku kulgedes jõuti Vardö saarele kämpingusse, kus ühise grillimisega imeilusas kohas nii päikeseloojangut kui tõusu nauditi.
Teisel päeval oli tähelepanu keskmes Ahvenamaa põnev ajalugu, kus Rootsi kuningate kõrval on esindatud ka Vene tsaarid alates juba Peeter Ist. Ahvenamaa on olnud erinevate vallutuste tallermaaks, millest annavad märku Bommarsundi kindluse varemed ja keskaegne Kastellholmi kindlusloss. Karlsgardeni vabaõhumuuseumis sai näha 19. sajandi jõuka talupoja elu. Ahvenamaa pealinn Mariehamn sai oma nime Vene keisri Aleksander II abikaasa Maria auks kui sadamalinna asutamiseks 19. sajandi keskel Vene keiser loa andis, oli ju saarestik Venemaa vallutatud. Linn on madaltiheda asustusega kenasti värvitud puumajadega vaikne ja vähese liiklusega piirkond. Ülevaate Ahvenamaa ajaloost ja loodusest andis muuseumikäik, kus sai kinnitust tõsiasi, et muuseum ei pea olema igav, suur ja tühi maja, vaid ühes saalis saab mitmekesise ülesehituse ja atraktiivsusega maa vastu huvi äratada. Igatahes selgus, et Ahvenamaa on autonoomne saareriik Soome koosseisus oma lipu, markide ja autonumbritega.
Reisiseltskond sai kõndida ka üle saja aasta vanuse purjelaeva Pommern pardal, millega vilja veeti ning tutvuda õllevabriku Stallhagen tootmise ja markidega. Elevust tekitas loomasafari, kus sai vahetult näha hirvi, jaanalinde ja metssigu. Eriliselt jäid meelde tohutu kiirusega jooksvad triibulised tillukesed metsseapõrsad, kes täiel rinnal elu nautisid. Ahvenamaa kivine ja karune loodus õitsvate nurmenukkude (rahvuslill) ja ülaste väljadega võib olla edaspidi nii mõnegi kalastus- ja matkahuvilise järgmine reisisiht.
Hea on ka teada, et Ahvenamaa nimi ei ole tulnud mitte ahvena kaladest, vaid vanast saarestiku nimest ja tähendab hoopis Ojamaad.


  • Jaga: