Prindi

Akadeemik Anto Raukas selgitas tuumajaama möödapääsmatust02.02.2012

Akadeemik Anto Raukas pidas TTKs 31.01.2012 rahvarohke saali ees avaliku loengu teemal „Eesti energeetilised valikud“. Ettekandes jäi kõlama tees, et tuumaenergiast ei saa loobuda, ilma selleta ei ole Eesti jätkusuutlik.

Raukas rõhutas, et riigil peab olema energiasõltumatus. Ta tõdes, et põlevkivienergia ei ole jätkusuutlik. Eestis on tehtud aastaid erinevaid valdkonna arengukavasid, kuid neid ei ole kahjuks ellu viidud. Akadeemik käsitles erinevate energialiikide plusse ja miinuseid ning jõudis tuumaenergiani välja. Raukas laitis maha ettepaneku ehitada tuumajaam Suur-Pakri saarele. Akadeemik pakkus tuumajaama asukohaks Maardu, siis oleks täidetud kolm kõige tähtsamat nõuet – jaam paikneks mere ääres, läheduses on juurdepääsuteed ja suurtarbijad, maksimaalselt saaks ära kasutada jääksoojuse. Ka Lääne-Virumaal võib leida sobiva koha.

 

Raukase sõnul on uraani ressursid maailmas piiramatud (erinevates aktiivvormides). Ka tuumajääkidega ei ole akadeemiku sõnul probleeme. Keerulisem on lugu sellega, et praegu soovivad erinevad riigid ehitada 185 tuumajaama ja reaktoreid on raske saada. Anto Raukase sõnul on Eestil hea energiavarustus, ta kutsus seda mõistlikult kasutama ja puudujääva osa katma tuumaenergiaga. Mida kiiremini seda teeme, seda parem, võttis akadeemik Anto Raukas teema kokku. Akadeemiku mõtteid kuulas saalitäis üliõpilasi ja kõrgkooli töötajaid, kel jätkus kõne- ja mõtlemisainet kauemaks.
Akadeemik Anto Raukase loengut saab vaadata TTK kodulehel Õppetöö alt avalike loengute rubriigist.


  • Jaga: