Prindi

Elektriauto konverentsi peategelasena23.05.2013

Tallinna Tehnikakõrgkooli algatusel toimus 17.05.2013 konverents „Elektriauto ja taristu – 2013“. Mõte sai alguse kohtumisest põhjanaabritest uurijatega Soome Centria uurimiskeskuses, kui rektor professor Enno Lend koostöö algatas.Kuna TTK on oma elektriauto kasutusuuringuga võtnud rolli olla objektiivne elektromobiilsuse käekäigu jälgija, siis kutsuti arutelule eri valdkondade asjatundjad.Rektor Enno Lend rõhutas, et auto on tegemas oma tehnilises arengus uut ärkamist. Elektriauto on jälle tagasi, nii nagu oli olemas sajand tagasi. Akud ja uued ajamilahendused võimaldavad seda aga sootuks uuel tasandil.
KredEx-i projektijuht Jarmo Tuisk andis ülevaate ELMO-projekti seisust ja eesmärkidest. Eesti on ainulaadne riik, kus on soetatud reaalne, arvestatav hulk elektriautosid (630). Järgmise etapina pidas ta oluliseks laadimisvõrgu väljaehitamist. Nüüd jääb ainult toetada uudsete sõidukite kasutajaid ja kujundada hoiakud keskkonnasäästliku tehnoloogia mõistmiseks. AS Fakto Auto tehnikaspetsialist Raivo Sternfeld valgustas Nissani arenguid. Jaapani tootja eesmärk on arendada väikest sõiduautot kui müügitabelite hitti.
Joni Jämsä on Centria uuringukeskuse teadur, kes uurib telemeetria rakendusi liiklusohutuse vallas. Ta käsitles elektriauto talvist kasutust WintEVE- projekti raames. Erinevate eelsoojendite ja küttesüsteemide kasutamine on põhjamaades vältimatu. Sisuka ja tehnilistest nüanssidest täispikitud ettekande tegi Formula Student Team Tallinn liige Joonas Karu. Põnev esitlus tutvustas energiavajaduse hinnanguid, sellest tulenevalt akude ja mootorite valikut. Augustis on uus elektrivormel valmis – nii kõlas Joonase selge vastus projekti reaalsuses kõhklevatele kuulajatele.
Alari Õige esindas konverentsil Renault-visiooni. Prantslased arendavad eelkõige väikeveokeid ja n-ö nišiautosid (tillukesed linnasõidukid). Nagu näiteks ühekohaline Renault Twizy.
Päeva lõpetas autonduse õppetooli elektriautode kasutusuuringu ülevaade. Tudengite lõputööd ja õppejõudude tehnilised mõõtmised-katsetused annavad mõtteainet veel järgmiselegi konverentsile. (edastas õppetooli hoidja Sven Andresen)


  • Jaga: