Prindi

Film „Okupeeri oma müür“ ärgitab kodanikujulgusele12.11.2013

TTK töötajatel ja üliõpilastel oli 11.11.2013 võimalus näha filmi „Okupeeri oma müür“ ja vestelda filmiloojatega. Filmimees Artur Talviku ja Tallinna ülikooli rahvusvaheliste ja sotsiaaluuringute instituudis lektorina töötava Peeter Vihma dokumentaalfilm otsib vastust küsimusele, kas Eestis on võimalik tõeline kodanikuühiskond. Ja mis juhtub maailmas pärast sügavas kriisis esindusdemokraatia lõppu.Filmi fookuses on võitlused Pühajärve põhikooli, Tuhala nõiakaevu ja internetivabaduse eest. Kõrval Occupy Wall Street, piraadiparteid ja liikumine Islandil.
„Film kutsub üles kodanikujulgusele ja mitte passiivselt rahule jääma poliitikute ja ärimeeste peale sunnitud jamaga,” kirjeldab Vihma filmi sõnumit. „Räägime poliitilistest sigadustest, kui otse välja öelda. Seda, kuidas meil Eestis kerkiva kodanikuühiskonnaga tegelikult käitutakse, on vaja enne valimisi meelde tuletada,” on öelnud Talvik. Nüüd on valimised läbi ja filmiloojad käivad oma filmi näitamas üle Eesti, et sütitada inimesi kõigepealt suhtlema ja seejärel juba ühiselt tegutsema.
Talvik analüüsib, et muutuste saavutamiseks on tähtis rohujuuretasandi surve. Igaüks peaks olema julge kodanik ja seisma ebaõigluse vastu, selleks annab suuremad võimalused just aktiivne kogukond. Kui kirutakse riiki, siis kirutakse iseennast, sest meie olemegi riik, rõhutab Talvik. Inimesed, kes tahavad midagi teha, neid on palju, tuleb neid innustada ja tegelikult kaasata ühisesse tegevusse.
Talviku ja Vihma film, mis tegelikult polegi niivõrd nende autoritöö, kui just filmis osalevate tegelaste ühislooming, on hea õppevahend. Kui uskuda, et pea ees sotsialismist tundmatusse tarbimisühiskonda hüpanud ja sellest paraja vaimse obaduse saanud elukestvail õppijail on veel säilinud võimekus hoida tähelepanu enam kui tunni pikkusel sõnumitereal, võiks see kodanikumurest sündinud linateos mõned olulised asjad nii mõnegi jaoks paika nihutada küll.


  • Jaga: