Prindi

Heureka muuseumipäev Tartus19.04.2013

ÜTTÜ Heureka uurimus- ja teadustöödega 2013 seotud üliõpilased ja juhendajad käisid 12.04.2013 muuseumipäeval Tartus. Osa võtsid ka TTK matemaatikaolümpiaadi II ja III koha saavutanud üliõpilased ja rakendusgeodeesia II kursuse üliõpilased.Külastati Tartu Tähetorni muuseumi koos ekskursiooniga ning Baltimaade suurimat teaduskeskust AHHAA, kus muude huvitavate tegevuste kõrval sai näha ka ainulaadset anatoomianäitust.
Tartu Ülikooli tähetorn, omal ajal maailma astronoomia tähtsamaid keskusi, on Eesti teadusajaloo pärl. Tähetorn rajati aastatel 1808-1810 ülikooli arhitekti Johann Wilhelm Krause projekti järgi Toomemäe kaguossa keskaegse piiskoplinnuse asukohale. Tartu tähetornis tehtud teadus on korduvalt muutnud inimkonna arusaamu Maast ja Universumist. Seal on tegeldud geodeesia, astronoomia, seismoloogia, aja mõõtmise, teoreetilise- ja eksperimentaalfüüsikaga. Maailma teadusajalukku viis Tartu tähetorni observatooriumi direktor Friedrich Georg Wilhelm Struve, mõõtes 1835. aastal esimesena tähe kauguse Maast ja määrates kindlaks tuhandete kaksiktähtede positsioonid. Tartu Tähetorni läbis ka Struve-Tenneri meridiaanikaar.
AHHAA teaduskeskuse külastamise üheks eesmärgiks oli anatoomianäitus. Näitus pärineb Tartu Ülikooli arstiteaduskonna meditsiinikollektsioonist, mille vanim eksponaat pärineb aastast 1803. Näitus annab ülevaate kogu inimese kehast. Seal näeb nii terveid organeid kui ka erinevate haigusnähtudega preparaate.

Osaliste arvates oli muuseumipäev meeldiv värskendus igapäevastele tegevustele. Nii õppejõud kui ka tudengid jäid väljasõiduga rahule.


  • Jaga: