Prindi

Mehaanikateaduskonna dekaan ja SPINNO koordinaator Prantsusmaal rahvusvahelisel pulbermetallurgia kongressil ja näitusel: „International Powder Metallurgy Congress & Exhibition EURO PM 2007“.16.10.2007

Mehaanikateaduskonna dekaan Vello Vainola ja SPINNO koordinaator Toomas Talving viibisid Spinno projekti raames Prantsusmaal Toulouse’s, et osaleda rahvusvahelisel pulbermetallurgia kongressil ja näitusel: „International Powder Metallurgy Congress & Exhibition EURO PM 2007“.
Eesmärk oli saada ülevaade ja uusi teadmisi pulbermetallurgia valdkonna uutest suundadest, mida edaspidi kasutada tehnoloogiasiirdeks tööstusettevõttesse, rakenduslikeks uuringuteks ja teoreetilisteks ning tehnoloogilisteks lahendusteks. Samuti tutvuda kaasaegsete seadmete, instrumentide ja rakistega pulbermetallurgia tootmise valdkonnas ning uute kontaktide loomine rahvusvahelisel tasemel.Kongressi käigus osalesime töörühma „Hard Materials“ seminaridel, näiteks: „Special Seminar on Hard Materials for Advanced Application“. Kuulasime vastava töörühma teadusasutuste ja tööstusettevõtete spetsialistide ettekandeid ning osalesime posterite esitlusel sh koostöös TTÜ uurimisrühmaga valminud poster „Abrasive Wear Perfomance of Carbide Based Composites“, mis on valminud uurimisteema „Titaankarbiidsete kermiste tribokarakteristikud“ uurimustulemuste põhjal. Uurimisteema näeb ette kulumiskindlate materjalide kulumisuuringuid erinevates tingimustes – abrasiiv-, abrasiiv-erosioonkulumine jt. ning selle alusel kulumiskindluse kaardistamist, mis on vajalik tehniliselt ja majanduslikult õigustatud materjalivalikuks või erinevate materjalide kulumiskindluse prognoosimiseks. Artikkel käsitles erinevate WC kõvasulamite ja TiC-,Cr3C2 -kermiste tribotehniliste omaduste sõltuvust materjali struktuurist ja faasikoostisest.
Keraamilis-metalsete komposiitmaterjalide kulumist keerulistes pingeolukordades (sellistes tingimustes töötavad näiteks lõike- ja survetöötlustööriistad), eriti aga kõrgetel temperatuuridel on seni vähe uuritud. Käesoleval ajal on teostatud katsed abrasiiv ja abrasiiv-erosioonkulumise osas. Testiti karbiidkomposiite, millised võiksid leida kasutamist metallide survega töötlemisel sh lehtstantsimisel. On tuletatud kompleksne tugevuskarakteristik nn rakendussitkus, mis näitas head usaldusväärsust ja kõrget struktuuritundlikkust rasketes lehtstantsimistingimustes töötavate kõvasulamite töökindluse prognoosimisel-hindamisel.
Näitusel tutvusime pulbermetallurgia tootmise valdkonna seadmete, instrumentide, rakiste, tehnoloogia ja tootenäidistega. Näitusel olid esindatud suured ja tuntud firmad, näiteks „Höganäs AB“, „Uddeholm Tooling AB“, „Cremer“. Huvipakkuvamaks osutus firma „Cremer“ tootmisliin. Loodud kontaktid firma esindaja Harald Cremer`iga, kes tutvustas tootmisliini evitamist ja saadab TTK TSK-le täiendavat infomaterjali, mida on võimalik kasutada tehnoloogiasiirdeks meie koostööpartnerettevõttes AS Sumar.
Kongressi töö käigus külastasime Toulouse’i lennukitehast, kus toodetakse maailma suurimat reisi- ja transpordilennukit A-380, mille valmistamiseks kasutatakse ligi 30% innovaatilisi komposiitmaterjale. Kongressi ajal tarniti Singapuri esimene mudel, mille maksumus on ligi 3,2 miljardit US $.

Vello Vainola
mehaanikateaduskonna dekaan
Toomas Talving
SPINNO koordinaator


  • Jaga: