Prindi

Rõivateaduskonna üliõpilased külastasid Pärnu tekstiiliettevõtteid11.12.2008

TTK rõiva- ja tekstiiliteaduskonna kahe õppekava (rõivaste tehniline disain, rõivaala ressursikorraldus) üliõpilased ja õppejõud eesotsas dekaan Mare-Ann Perkmanniga külastasid vaatluspraktika raames 10. detsembril kolme Pärnu maakonna tekstiiliettevõtet. Reisil osales ka avalikkussuhete juht Malle Jürves, et saada reaalne ettekujutus tekstiiliettevõtetest.

Esimesena tutvuti Wendre’ga, mis on tänapäevase tootmise näide ja avati Pärnus 2005. a detsembris. Wendre toodab aastas üle 4 miljoni teki ja 6 miljoni padja. Lisaks neile on üheks toodanguartikliks ka madratsid. Firmal on ettevõtted veel Hiinas ja Poolas. Materjalid tuuakse Hiinast, Taiwanilt, Koreast, Indiast ja Pakistanist, 98% valmistoodangust läheb eksporti, sellest 75% Rootsi, kus IKEA kaudu realiseeritakse. Firma ambitsioon on olla maailma suurim kodutekstiilitootja. Muljet avaldas avaras tootmissaalis laes paiknev Eaton-süsteem, mis liigutab lae all tekke ühe operatsiooni juurest teiseni kuni valmimiseni. Wendre mõtleb tulevikus ka inimeste teadlikkuse tõstmisele, et oleks võimalik taaskasutada vanu patju ja tekke. Samuti tasub teada, et iga kolme aasta tagant tuleks patju ja tekke vahetada. Samuti on Euroopas tekid kasutusel ilma tekikotita, sest nende pesemine ei tekita probleeme.
Teiseks külastati Sindis Fein-Elast Estoniat, kus toimub süntees- või tehiskiust niidi (elastaan) tootmine. Kogu tooraine tuuakse sisse ja 98,5% toodangust läheb ekspordiks. Firma kasum oli eelmisel aastal 7,8 miljonit krooni. Kuna tootmine on mürarikas, siis jagati kõigile kõrvatropid ja igal pool oli neid võimalik vastavast aparaadist võtta. Viimasena käidi firmas Astra, kus tehakse allhankeid Norrale. Firma õmbleb vastavalt tellimustele väikeseid partiisid spetsiifilisi spordirõivaid, mille materjalid ja lõiked tulevad Norrast. Kui nii mõnigi tekstiiliettevõte koondab töötajaid, siis Astra võtab juurde kvalifitseeritud õmblejaid.


  • Jaga: