Prindi

Traditsioonilise simunapäeva lõpetasid meeste regilaulud30.10.2013

Paar päeva enne esimest sügistormi 25.10.2013 tähistati TTKs simunapäeva. Simunapäev on rahvakalendris püha, mille kohta on üldtuntud vanasõna, mis märgib maa ja vete külmumist: Siim teeb sillad, Nigul lööb naeltega kinni.Professor Viiu Sillaste rääkis kooliperele oma hobist, milleks on hoidiste valmistamine. Ta rõhutas, et hoidiste tegemine on talle nauding. Kui uni ära läheb, siis saab mõelda erinevate retseptide üle, mida seekord kokku proovida panna, kas need köögiviljad-marjad sobivad ja mis põneva maitseelamuse annavad. Viiu Sillaste tõstis saladuseloori ja rääkis, et erinevaid hoidiseid on keldris peidus sadu. Lisaks enda soolatud kiludele, millest maitsvad võileivad valmisid, oli ta maitsmiseks kaasa toonud hulgaliselt põnevaid purke ja purgikesi.
Mõned soovitused: tomatihoidistele ei ole vaja äädikat juurde panna, sest tomat annab ise happesust; steriliseerimiseks panna purgid ahju panni peale ja hoida pool tundi; tomateid mitte koorida ega seemneid välja võtta, sest seal on just kõige kasulikumad vitamiinid; tomatikaste sisse sobib panna kabatšokki jne.
Traditsiooniliselt mekiti ühiselt talvevarude näidiseid, mis kõik pälvisid kiidusõnu. Simunapäeva lõpetas meeleolukalt arhailise meestelaulu ansambel Lüü-türr, mis on öösorri rahvapärane nimetus. Ansambli repertuaaris olid regilaulud, lorilaulud, sõjalaulud, merelaulud jne.
Ruumi täitnud meestehääled  tõid silme ette rohkem kui  saja aasta taguse möödaniku.


  • Jaga: