Prindi

TTK-l olid külas Euratexi (The European Apparel and Textile Organisation) peadirektor William Lakin ja Eesti Rõiva- ja Tekstiililiidu esimees Meelis Virkebau10.09.2007

TTK rõiva- ja tekstiiliteaduskonna dekaani Mare-Ann Perkmanni kutsel olid teaduskonnal külas Euratexi (The European Apparel and Textile Organisation) peadirektor William Lakin ja Eesti Rõiva- ja Tekstiililiidu esimees Meelis Virkebau. William Lakin, kes on 7,5 aastat juhtinud Euratexi, selgitas rõiva- ja tekstiiliala ressursikorralduse tudengitele valdkonna probleeme ja arenguid.Lakini sõnul on Euratexil vaja, et seal oleks palju liikmeid , et esindada rõiva- ja tekstiilivaldkonda Euroopa Komisjoni ees, et võtta ette vajalikke muudatusi tööstuse olemiseks konkurentsivõimeline. 2 aastat tagasi kui Euroopas kadusid kvoodid, tabas kõiki suur ðokk, sest turu ujutasid üle Hiina kaubad. Euratex teeb pidevalt tööd, et Euroopa Liidul oleks lihtsam müüa oma kaupu mujale (kõrged tollitariifid Hiinas, USAs, Indias, Brasiilias).

Moetööstuse eripära on, et toodangut tuleb pidevalt muuta. Väga lai on tehnilise tekstiili tegevusala – autondus, lennundus, autoteed, meditsiin, isegi võidusõiduautod. Arendatakse kaitseriietust, näiteks bakterite vastane riie). Kokku hõlmab see valdkond 500 miljardit krooni. Peale selle veel kodutekstiilid (vaibad, kardinad jne), mida on vaja muuta turvalisemaks inimestele (vähem kemikaale). Kuna tootmine on kallis, sest tööjõud on Euroopas kallis, siis Euroopas müüakse mujalt toodud rõivaid rohkem. Euroopa Komisjonis on käsil 25 miljoni EURO suurune projekt tekstiilitööstuse toetamiseks, et saaks automatiseerida tootmist, et seda odavamaks muuta. On vaja saada lahti kõrgest tööjõukulust, et saada konkurentsivõimeliseks. Ka ametiühingud on seda projekti aktsepteerinud, kuna muidu kaob aastas 5-6% töökohti.

Mis on rõivatööstuse tulevik? Smart-card süsteem – kaardil on kõik inimese kehamõõtmed, ta sisestab arvutisse värvi, kanga , disaini ja näeb siis ekraanilt, kuidas see rõivas sobib talle istudes, joostes, tantsides… Sellest uut tüüpi salongist saaks valmis eseme kätte juba kolme päevaga. See saaks võimalikuks ainult siis, kui kangas ja õmblemine toimub Euroopa riigis.
Tootmist tuleb muuta, ei saa enam teha nii nagu 10-20 aastat on olnud. Aastaks 2009 on tulemas õmblusmasinad, mis on täiesti uus põlvkond ja võimaldab õmblejate arvu vähendada.

Kemikaalide suhtes on praegu väga ranged keskkonnatingimused ja nõuded. Euratex teeb tööd nende lihtsamaks muutmiseks, sest muidu kannatavad väikesed ja keskmised firmad.
Vaja oleks väikestel ettevõtetel mingitel alustel ühineda, et edasi eksisteerida (vähemalt 250-300 töötajat), sest muidu ollakse ka finantsiliselt nõrgad, ei anta laenu.

Üheks suureks probleemiks on ka võltsingud, mille vastu tuleb võidelda (messid). Kõige rohkem on Euroopas võltsitud kaupu just rõivatööstuses. Euratex proovib pidevalt piraatlust piirata. Üheks teiseks probleemiks on ka jaekaubanduse alatud teod ja surve tööstusele (hüpermarketid, kaubandusketid), kes dikteerivad oma hinnapoliitikat. Samas on vaja, et tekstiilitööstuse imidþ oleks hea, sest muidu ei lähe noored seda eriala õppima.

Lõpetuseks kinnitas William Lakin, et Euratex püüab olla oma tegemistest positiivne, et valdkond saaks areneda normaalsetes tingimustes.


  • Jaga: