Prindi

TTK professor Rein Einasto pälvis auväärse Eerik Kumari preemia10.05.2010

Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi andis 10.05.2010 looduskaitsekuu avaüritusel Tallinna Botaanikaaias üle tänavuse Eerik Kumari nimelise looduskaitsepreemia, mille sai TTK õppejõud, geoloogiaprofessor Rein Einasto.
Eerik Kumari nimelise preemia žürii esimehe, keskkonnaministeeriumi asekantsleri Andres Talijärve sõnul on professor Einasto panus Eesti loodushoiu ja rahvuslike maavarade väärtustamisel tähelepanuväärne. Einasto puhul väärib esiletõstmist tema kauaaegne tegevus õppejõuna ja lektorina Eesti rahvuslike maavarade tutvustamisel ning kasutamisvõimaluste populariseerimisel.
Paevana Rein Einasto on Eesti Paeliidu asutaja ja juhatuse liige, Tallinna Looduskaitse Seltsi ja Eestimaa Rohelise Liikumise asutajaliige, esinenud paekivi ja paekivitooteid tutvustavate kivimi- ja fotonäitustega nii Eestis kui ka välismaal. Einasto algatusel kinnitati paas ametlikult Eesti rahvuskiviks – kolmandaks rahvussümboliks rukkilille ja suitsupääsukese kõrval.

Üheaegselt Eesti looduskaitse 100. tegevusaastaga tähistatakse rahvusvahelist elurikkuse aastat. Sel puhul istutasid keskkonnaminister ja Kumari preemia laureaat botaanikaaega pärna.

Keskkonnaministeerium on looduskaitsekuu raames Eerik Kumari nimelist preemiat välja andnud alates 1989. aastast. Preemia eesmärk on isikute ja asutuste tööde esiletõstmine looduslike koosluste, liikide ja üksikobjektide kaitsel ning looduskaitseliste teadmiste levitamisel ja propageerimisel.

Eerik Kumari (1912-1984) oli ligi 30 aastat Eesti Teaduste Akadeemia looduskaitse komisjoni esimees, kelle eestvõttel algatati Eesti punase raamatu pidamine. Maailmas teatakse ornitoloogiaprofessor Eerik Kumarit kui Eesti linnuteadusele ja looduskaitsele alusepanijat. Eerik Kumari looduskaitsepreemia suurus on 40 000 krooni.


  • Jaga: