Prindi

TTK tudengid tegelesid paeuuringutel lahmatoloogiaga28.09.2010

Professor Rein Einasto käis koos ehitusteaduskonna õppejõudude ja tudengitega 23.09.2010 Leitla karääris, et uurida paemassiivi ülemisi kihtisid. Tegemist on väga ainulaadse kohaga, kuna seal avanevad esmakordselt Eestis ordoviitsiumi ja siluri ladestuse piirikihid ning kogu see vaatepilt avaneb paljandina. Asja teeb aga eriti põnevaks asjaolu, et uuriti umbes 440 miljoni aasta vanuseid kihtisid, sest just siis lõppes meie maal ordoviitsiumi ajastu ja algas siluri ajastu. Kahe nimetatud ajastu vahetuse koht sisaldab suuri lünki ning seetõttu käidigi välja selgitamas, mis protsessid 440 miljonit aastat tagasi aset leidsid.

Karjääris ei käidud lihtsalt pildistamas ega vaatlemas, vaid tehti ka tõsist füüsilist tööd. Kiht kihi haaval puhastati ja pesti paekihid, et oleks konkreetselt näha, mis kihtidega on tegemist. Igast kihist tehti pilte ja võeti proove. Sellist proovide võtmist nimetatakse lahmatoloogiaks. Karjäärist sai toodud TTK paelaborisse uurimiseks ca 300 kg erinevaid paekihtide näidiseid, et neid täpsemalt uurida ja arvutisse skaneerida.

Uurimistööst võtsid osa ka ehitusteaduskonna rajatiste õppetooli õppejõud Karel Saar ja Rene Pruunsild. Kogu ettevõtmist kajastas meedias Eesti Rahvusringhääling nii teles kui raadios.
(ülevaate tegi  TEI 3. kursuse üliõpilane Siim Rõõmus)


  • Jaga: