Prindi

Tudengid käisid Ida–Virumaal aheraine otsingul10.05.2011

Kuus TEI-41 tudengit koos rajatiste õppetooli assistendi Sven Sillamäega käisid 04.05.2011 Ida-Virumaal, et välja selgitada, kust pärineb ehitusmaterjal nagu aheraine ehk kuidas teda saadakse, mida sellega tehakse ja kuidas see teedel vastu peab. Väljasõit oli seotud Riigimetsa Majandamise Keskuse ja TTK vahelise koostöölepinguga metsateede ning seal kasutatava aheraine ja geosünteetide uurimises.Esimeseks peatuseks oli Aidu põlevkivikarjäär, kus saadi ülevaade põlevkivi ja aheraine tootmisest karjääris ning räägiti ka teistest põlevkivi tootvatest karjääridest ja kaevandustest Eestis. Tudengid nägid oma silmaga protsessi, kuidas toimub aheraine eraldamine põlevkivi hulgast. Laoplatsil sai näha aheraine ja sellest valmistatud erineva fraktsiooniga killustike ladustamispaiku.
Kohtla-Nõmme ainulaadses kaevandusmuuseumis 10 meetri sügavusel maa all ekskursioonil tutvuti kaevandamise erinevate tehnoloogiatega läbi aegade. Ekskursioon avaldas muljet, kuna demonstreeriti palju tehnikat, mis on siiani töökorras.
Tudu läheduses on metsatee, kuhu 10 aastat tagasi oli paigaldatud väga nõrgale alusele geotekstiil, selle peale aheraine ning viimaseks kihiks kerge liivakiht. Tudengid andsid kaasavõetud labidatele valu ja kaevasid mõnest kohast geotekstiilini välja, et näha, mida aeg on sellega teinud. Üllatuseks oli vaatepilt väga hea. Uuritud kohtades oli geotekstiil igati terve ehk täiesti sõidetav arvestades seda, et seal sõidavad peamiselt raskeveokid. Siit järeldub, et eelnimetatud komponente koos kasutades saab ühe korraliku metsatee pikaks ajaks. (ülevaate tegi Margus Magus TEI-41)


  • Jaga: