Prindi

Türgis tutvumas tekstiilmaterjalide testimisseadmetega21.12.2011

TTK rõiva- ja tekstiiliteaduskonna lektor Diana Tuulik ja Merje Beilmann külastasid 11.-18.12.2011 Kayseris asuvat Erciyes Ülikooli, mis asub kesk-Türgis. Külaskäigu eesmärgiks oli tutvuda tekstiilmaterjali testimisseadmete ja nendel töötamisega.Külastus oli väga inforikas ja andis erinevaid teadmisi, millele teste läbi viies tähelepanu pöörata. Nende päevade jooksul tutvusime kooliga, külastasime mitmeid ettevõtteid tööstuslinnakus ja ka teisi koole.
Ülikoolis õpib 30 000 üliõpilast ja see moodustab suure linnaku, kuhu kuuluvad teaduskondade hooned, raamatukogu, ühiselamud, sportimisvõimalused, majad välisüliõpilastele, kortermajad töötajatele, konverentsi/kontsertsaalid, sööklad ja kohvikud.
Tutvusime perefirmaga Çınar Halı, mis tegeleb käsitsi siidist ja villast valmistatud vaipade tootmisega. Tegemist on ainulaadse, sellisel määral käsitööna valmivate vaipade valmistamisega. Ettevõte on võitnud kolmel aastal järjest rahvusvahelise auhinna, mida võiks võrrelda Oscariga vaibatööstuses. Nende valmistatud on maailma suurim siidist vaip 102 m2. Vaibal on 64 miljonit sõlme ja selleks kulus 950 kg toorsiidi.
Teiseks ettevõtteks oli Boyteks, mis ei ole ainult Türgi vaid ka maailma suurim tikitud madratsi- ja sisustuskangaste tootja. Boyteks´i tooteid kasutavad ka mitmed Eesti madratsite tootmisega tegelevad ettevõtted. Ettevõttes töötab kolmes vahetuses kokku 2400 töölist, kliente on rohkem kui 50 riigist. Pidevalt käib toodete arendamisprotsess ja panustatakse uutele innovaatilistele lahendustele. Kayseri linn ongi tuntud tekstiili ja käsitsi valminud vaipade poolest.
Huvitav fakt: Rõivatööstuse nt teksade kivipesuks vajaminevat kivi, saab seal samas asuva Erciyes´i mäe nõlvalt. Ka ülikool on oma nime saanud sellesama Erciyes´i mäe (3917m) järgi, mis asub 15 km kaugusel. (Ülevaate tegid D. Tuulik ja M. Beilmann)


  • Jaga: