Prindi

Üliõpilased käisid Prantsusmaal passiivmaju projekteerimas05.05.2010

TTK õppejõud ja tudengid osalesid 11.04.-01.05.2010 intensiivprojektis Reimsi Ülikoolis Prantsusmaal. Projekti teemaks oli passiivmajade projekteerimine-ehitamine ja vanade eluhoonete renoveerimine passiivmajade nõuetele vastavaks. Üks valitud hoone oli 1967.a ehitatud suurpaneelhoone Leedust Vilniusest ja teine 1966.a ehitatud tellishoone Reimsist.

Kuna energiaküsimus on tõusnud ülemaailmseks probleemiks number üks, tuleb leida lahendused, kuidas hooned ümber kohendada maksimaalselt soojapidavateks, võimalikult vähe energiat tarbivateks ja teisest küljest valida optimaalseimad lahendused hoonete kütmiseks-jahutamiseks. Need probleemid olidki üles võetud antud intensiivprojekti raames.
Projektis osales 75 tudengit viiest riigist – Taanist, Ungarist, Prantsusmaalt, Leedust ja Eestist. Kuna ülesanne oli komplitseeritud ja uute insenertehniliste lahenduste kõrval oli vaja leida ka sobivad arhitektuur-esteetilised lahendused, komplekteeriti TTK rühm arhitektuuri teaduskonna (4) ja ehitusteaduskonna (8) tudengist. Projektis töötasid ka õppejõud Kai Süda arhitektina ja Leena Paap, Anti Hamburg ning Lauri Peetrimägi ehitusspetsialistidena. Töödest kokkuvõtete tegemiseks ja hindamiseks osales ehitusteaduskonna dekaan Jüri Tamm kui juhtkomitee liige.

TTK tudengid paistsid rahvusvahelises koostöös teiste maade üliõpilastega silma väga heade insenerteadmistega, kes oskavad omi teadmisi analüüsida-kasutada ja seisukohti veenvalt ka teistele esitada ladusas inglise keeles. Tihti meie õppejõudude pöörduti abi saamiseks probleemide lahendamiseks, sest tajuti, kui sügavalt passiivmajade projekteerimise ja energiatõhususega siin põhjapiirkonnas tegeletakse.

Lisaks insenerprogrammide tundmisele ja kasutamisele, oskavad meie tudengid ka tulemusi kriitiliselt hinnata, st on tugevad ka teoreetilised teadmised. Teiste maade tudengite projektlahenduste valikud olid tihti vägagi formaalsed või sinisilmsed, ei analüüsitud oma lahenduse rakendatavust või otstarbekust – lendas vaid fantaasia.

Projekti plussiks oli, et noored nägid ja kogesid, kui keeruline ja probleemiderohke on hoonete projekteerimine või ümberehitamine. Nad nägid kui vajalik on arhitektide, ehitusinseneride ja keskkonnainseneride koostöö.

Kolme nädala jooksul jäi aega ka Prantsusmaaga ja tema kultuuri ning tavadega tutvumiseks. Reims on kuulsat prantsuse šampust valmistava maakonna pealinn. Siin asub üks maailma ilusamaid gooti stiilis ehitatud katedraale. Ainulaadne oli käia ka katedraali nendes osades, kuhu tavaliselt inimesed ei pääse ja näha unikaalseid tehnilisi ehituslahendusi. Teisel nädalavahetusel käis kogu seltskond Pariisis, kus oli palju, mida vaadata – Eiffeli torn, Louvre, Notre Dame.

Loodetavasti saab projekt järgmisel aastal juba plaanitud jätku ja üliõpilastel ning projekti kaasatud õppejõududel avaneb järjekordne võimalus osaleda passiivmaja kavandamisel. (ehitusteaduskonna dekaan Jüri Tamm.


  • Jaga: