Prindi

Vene avangardne arhitektuur pakkus Moskvas üllatusi15.04.2013

01.04-05.04.2013 toimus arhitektuuriinstituudi 2. kursuse üliõpilaste vaatluspraktika Moskva linnas. Trotsides kohati äärmuslikke ilmaolusid kõnniti suures linnas läbi kümneid kilomeetreid ja külastati paljusid arhitektuuriobjekte.

Moskvas liikumiseks kasutati peamiselt kuulsat ja hästitoimivat Moskva metrood (ilma milleta see linn ei toimiks), mis eristub teiste linnade omadest põhiliselt stalinlikul perioodil ehitatud neoklassitsistlike, rikkalikult ja kummaliselt dekoreeritud metroojaamade poolest (näiteks kuidas suhtuda orderisse, millel on loodusmotiivide asemel-kõrval kasutatud tuli- ja külmrelvi nagu PPS-automaadid, vintpüssid jm.).

Rakendusarhitektuuri üliõpilased külastasid Kremlit, GUM-kaubamaja, Lunastaja kirikut, Tretjakovi ja Puškini kunstimuuseume ning teisi Moskva sümboliteks olevaid objekte. Reisi põhiliseks „saagiks“ kujunesid siiski vene avangardse arhitektuuri tippteosed, mis oma moodsusega üllatavad ka nüüd, 80 aastat hiljem – Konstantin Melnikov kui üks vene konstruktivismi suurkuju sai endale kindlasti juurde palju austajaid. (arhitektuuri ja keskkonnatehnika teaduskonna dekaan Hindrek Kesler)


  • Jaga: