Prindi

Linnar Viik mõtestas ideede jõudmise innovatsioonini04.02.2014

IT-Kolledži õppejõud, Eesti infotehnoloogia ja IT-visionäär, Avatud Eesti Fondi esimees Linnar Viik pidas 04.02.2014 TTK üliõpilastele ja töötajatele sisutiheda avaliku loengu teemal Globaliseerumine ja innovatsioon.

Linnar Viik andis ülevaate innovatsiooni mõistest – uus idee, mis on kasutusse võetud. Idee ei pea olema unikaalne, vaid konkreetses kontekstis, kus kasutatakse. Näitena tõi ta haamri – kõigile tuttav asi – jõuõla kasutamine – aga võimalik taasleiutada mingis teises valdkonnas.

Idee iseenesest on mõnus mõtlemine, leidurlus. Päriselt teostatud idee on innovatsioon. Ideede elluviimiseks tuleb proovida, eksida. Edulugudest ei ole võimalik õppida, õppida saab vaid ebaõnnestumistest ja vigadest. Vigadest õppimine sõltub ka ümbritsevast keskkonnast, kas see on toetav või mitte.

Linnar Viik järjestas etapid idee elluviimisel. Alguses on idee! Nõudluskeskne innovatsioon – kui lahendatakse olemasolev probleem uudsel viisil. Teaduskeskne innovatsioon – kui kasutatakse uusi teadmisi erinevate probleemide lahendamiseks. Idee elluviimine on innovatsioon, seda saab teha hästi või mitte nii hästi (halvasti). Idee muutub heaks elluviimise käigus.

Linnar Viik reastas nn kõigi vigade emad, mis panid klassitäie üliõpilasi kaasa mõtlema: üks asutaja; halb asukoht; olematu turg, keskpärane idee, põikpäisus; amorfne klient; palju raha; vähe raha; nirus investorsuhted; La dolce vita; sisetülid. Tähtis on teised panna ideele kaasa mõtlema, vajalikud on kaasamõtlejad – tiim, ükski ei jõuta tulemuseni. Ta rõhutas, et iga idee väärib head teostust!

Linnar Viik, avalik loengLinnar Viik, avalik loengLinnar Viik, avalik loeng


  • Jaga: