Prindi

Maailma arhitektid kogunesid Lõuna-Aafrikas03.09.2014

Tuhanded arhitektid kogunesid 03.-07.08.2014 Lõuna-Aafrika Vabariiki Durbanisse, et osaleda UIA (International Union of Architects) XXV kongressil, mille üldteema oli “Architecture Otherwhere”. Balti riikide ekspositsiooni idee autoriks oli TTK üliõpilane Mark Grimitliht.

UIA loodi Lausanne´s Šveitsis 28.06.1948 ühendamaks kogu maailma arhitekte vaatamata rassile-rahvusele, usutunnistusele, poliitilistele või arhitektuursetele tõekspidamistele, liites nende rahvuslikud arhitektide ühendused globaalsesse katusorganisatsiooni. UIAsse kuulub 124 riiki või riikide ühendust ja läbi nende erialaliitude esindab ligi 1 400 000 arhitekti ja 500 000 arhitektuuriüliõpilast. UIA Maailmakongressid toimuvad iga kolme aasta tagant, eelmine oli 2011. a Tokios Jaapanis, nüüd 2014. a Durbanis ja järgmine 2017. a Soulis Lõuna-Koreas (“Soul of City”). Eesti, Läti ja Leedu kuuluvad ühisesse UIA sektsiooni nimega BAUA (Baltic Architects Unions Association).

UIA on globaalne organisatsioon, selle väljundid on väga üldised ja deklaratiivsed ja nende mõju ühiskonnale toimub suuresti ainult tänu UIA autoriteedile. UIA kongressile järgnes sama numbrit kandev Generaalassamblee, kus valiti UIAle uus president ja 2020. a toimuva kongressi toimumise koht. Presidendiks valiti Esa Mohamed Malaisiast, kes on Malaisia ühe suurima projekteerimisbüroo AJM looja, osanik ja tegevdirektor. 2020. a kongressi toimumispaigale pretendeerisid kolm linna Pariis, Rio de Janeiro, ja Melbourne, valiti siiski Rio de Janeiro.

Alates UIA XXIII kongressist 2008. a oleme esinenud näitusega igal UIA kongressil – Torinos, Tokios ja Durbanis – juba kolmandat korda. Oleme üritanud luua sisukaid mini-näituseid, mis edastaksid väga kokkuvõtlikult arhitektuuri arengut ja hetkeseisu Baltimaades. Et leida näituse vorm, on kahel viimasel korral organiseeritud Eesti, Läti ja Leedu noortele arhitektidele suunatud ideevõistlused, mis on olnud edukad ja oleme leidnud hea idee näituseboksi kujundamiseks. Kahel viimasel korral on võitjaks osutunud üks ja sama inimene – TTK rakendusarhitektuuri üliõpilane Mark Grimitliht (pildil). Väljapanek oli populaarne ja näituseboksi valgetele seintele märgitud punktiridadest (täppidest) koosnevad hoonete kujutised olid lõpuks kõik täis joonistatud.

BAUA, kui Baltimaade arhitektide liite ühendav organisatsioon ja UIA sektsioon on olnud oluliseks tõukejõuks Eesti, Läti ja Leedu arhitektide ja üliõpilaste omavaheliseks erialaliseks suhtluseks ja selles mõttes on UIA olnud meile positiivseks organiseerivaks algeks. (Ülevaate tegi Hindrek Kesler, BAUA-Eesti esimees)

 Mark GrimitlihtBAUA BAUA DOTS IV


  • Jaga: