Prindi

Professor Künnapu kuplid ja kuud28.07.2015

Vabaduse galeriis saab 11. augustini vaadata arhitektist kunstniku, TTK professori, Vilen Künnapu maalinäitust „Korsten, kuppel ja kuu“.

Galerist Reet Varblase sõnul parafraseerib Vilen Künnapu oma uue isikunäituse saatetekstis itaalia kirjanikku Italo Calvinot: “Projekteerides oma igapäevatöös maju, tunnen ennast tihti maalikunstnikuna. Minu paletil on trepid, ümarad aknad, pikad müürid, sammastikud, kuplid ja korstnad. Maalides tunnen ennast aga huvitaval kombel arhitektina.” Reet Varblane lisab, et Künnapu kohta võib sama hästi öelda, et ta on kunstnikust arhitekt. Või ka teoreetikust kunstnik ja arhitekt.

„Künnapu ei ole piirdunud ainult oma erialaga, vaid on ennast väljendanud ka teistes meediumites – tal on mitmetel isikunäitustel ja grupinäitustel olnud väljas joonistusi, installatsioone, arhitektoone ja maale“ , seisab näituse pressiteates. Temalt on ilmunud mitmeid teoreetilisi kogumikke, lisaks kuulus ta kunstirühmitusse SOUP ’69 ja edumeelsete noorte arhitektide rühmitusse Tallinna 10.

Näituse idee on Reet Varblase sõnul alguse saanud Kreeka ühelt maalilisemalt, vahest ka  turistlikumalt, kuid kindlasti väga omanäoliselt saarelt Santorinilt. Just seal hakkas Künnapu kolm aastat tagasi maalima geomeetrilisi kompositsioone või teisiti öeldes otsima just sealsete hoonete kaudu arhetüüpsete ehitiste seaduspära ja ka poeesiat. Seaduspära ja poeesiat on ta euroopaliku kultuuri hälli kõrval leidnud ka Tallinna vanalinnas, Andaluusias, Tenerifel, Maltas, Marokos, New Yorgis ehk siis mitmetel aegadel ja mitmes paigas loodud arhitektuurist. Vilen Künnapu huvi ei ole piirdunud struktuuride ja mahtude edasiandmisega, tema maalide esmane mõju tuleneb koloriidist – lõunamaiselt intensiivseste, puhaste värvide kooslusest. Kohati lausa kummastava värvikooslusega on kunstnikust arhitekt  sidunud tervikuks orgaanilise ja anorgaanilise maailma, taeva ja taimestiku ning arhitektuurilised vormid.  Ise on ta öelnud, et “vahel tundub, et need raskepärased värvilised mahud ongi minu projekteeritud, kunagi väga ammu, nii umbes miljon aastat tagasi …”

20150728_130100

20150728_125722


  • Jaga: