Robosprint pakkus nutikaid lahendusi piiratud liikumisvõimega pikaealiste abistamiseks - Tallinna Tehnikakõrgkool
Search
Close this search box.

Robosprint pakkus nutikaid lahendusi piiratud liikumisvõimega pikaealiste abistamiseks

Robosprint pakkus nutikaid lahendusi piiratud liikumisvõimega pikaealiste abistamiseks

Tallinna Tehnikakõrgkooli teenusmajanduse instituut korraldas 21.-22. märtsil Rakveres sotsiaaltöö ideekorje Robosprint, kus uuriti idee tasandil võimalusi roboti kasutamiseks üksi elavate liikumisvaegusega eakate igapäevaelu toetamisel ja iseseisvalt hakkamasaamise parendamisel.

„Algne eesmärk oli välja töötada eakaid abistava koduroboti prototüüp, mida saaks hiljem konkreetseks tooteks edasi arendada,” selgitas sotsiaaltöö õppekava juht Helen Kool. „Kahe päeva jooksul töötas viis meeskonda, mis koosnesid sotsiaalvaldkonna töötajatest, robootikavaldkonna tudengitest, inseneridest, tegevusterapeutidest, hooldustöötajatest ja ettevõtjatest, erinevate lahenduste kallal.”

Helen Kooli sõnul jäid meeskonnad asistesse piiridesse, pakkudes välja teostatavaid lahendusi. Peamiselt tegeleti andmete kasutamisel põhinevate toetavate tegevuste välja töötamisega. Näiteks töötas TTK elektritehnika tudengi Getlin Juhe meeskond välja lihtsatel anduritel põhineva targa kodu lahenduse, mis integreeritud vanema põlvkonna videomängudega. Süsteem peaks pakkuma pikaealistele igapäevaste rutiinide meeldetuletust, kognitiivset stimulatsiooni ning ka füüsilist aktiivsust koos meelelahutusliku sotsiaalse poolega. Robotitehnikale oli lahendustest lähim TTK Robotiklubi presidendi Mihhail Bõstrovi meeskond, kes kavandasid liikumisprobleemidega pikaealistele ajutist liikumist abistava jalaproteesi

Häkatoni formaadis aset leidnud ideekorje viisid läbi Helen Kiis, Raili Juurikas ja Britt Petjärv TTK humanitaar- ja majandusainete keskusest. Lahendusi hindas žürii, kuhu kuulusid robotitehnika õppekava juht Kristo Vaher, sotsiaaltöö õppekava juht Helen Kool ja Kaido Kokk TTK innovatsiooni- ja ettevõtluskeskusest.

Meeskondadesse kuulusid sotsiaalministeerium, sotsiaalkindlustusamet, Puuetega Inimeste Koda, Lääne-Virumaa kohalikud omavalitsuste, Rakvere sotsiaalkeskuse, Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli ja ettevõtete Fleet Complete ja Koduandur esindajad.

„Oleme tänulikud kõigile osalejatele, kes panustasid oma aja, energia ja ideedega,” ütles Helen Kool. „Nägime et erinevate valdkondade inimesed suudavad koos leida uusi ja innovaatilisi lahendusi, et parandada piiratud liikumisvõimega inimeste elukvaliteeti ja tegeleda seejuures ka laiemate ühiskondlikele väljakutsetega,” märkis Kool.

Foto: Jaana Siik

News & press

Ava vestluse aken
1
Tuled meile? Uuri siit :)
Scan the code
Tallinna Tehnikakõrgkooli vastuvõtt
Hei! Kas saan aidata?