Instituudid selgitasid õppeaasta parimad lõputööd - Tallinna Tehnikakõrgkool
Search
Close this search box.

Instituudid selgitasid õppeaasta parimad lõputööd

Instituudid selgitasid õppeaasta parimad lõputööd

Tallinna Tehnikakõrgkooli 2023. aasta silmapaistvaimad lõputööd keskenduvad innovaatilistele lahendustele, mis võivad muuta nii joogivee kvaliteeti, autosporti, linnatransporti kui ka investeerimise maailma.

Tehnoloogia ja ringmajanduse instituudi keskkonnatehnoloogia ja -juhtimise õppekava üliõpilane Margit Murumägi pälvis tunnustuse lõputööga “Veetorustike hooldus ja jääpesu Tallinna näitel”. Murumägi näitas oma töös, et traditsiooniliste hooldusmeetodite asemel, nagu õhk-vesi pesu, loputus või kloorimine, võib uudne torustike hooldustehnoloogia jääpesu parandada joogivee kvaliteeti, eemaldades efektiivsemalt sette ja biokile. 2023. aastal alustas AS Tallinna Vesi uue hoolduskava tegemisega, et lisada sinna jääpesu tehnoloogia. Töö annab ülevaate AS Tallinna Vee hoolduspraktikast ja kasutatavatest hooldustehnoloogiatest. Tööd juhendas Erki Lember ja kaasjuhendajaks oli Sven Miller (Watercom OÜ), kes oli jääpesu Eestisse toomise eestvedaja.

Tehnikainstituudi autotehnika üliõpilase Tommy Toimi lõputöö „Autoralli võistlussõiduki käigukasti projekteerimine“ keskmes oli võistlusautode jõuülekande projekteerimine, millel on võistlustulemustele oluline mõju. Juhendaja Margus Villau (TTK) sõnul projekteeris Toimi  jõuülekande, mis peaks vastu pidama vähemalt neli võistlushooaega. See oleks vägagi konkurentsivõimeline lahendust võidusõiduautodele. Villau märkis, et lõputöö aitab kaasa jõuülekande õppeaine õpetamisele, andes tudengitele võimaluse omandada praktilisi oskusi spetsiaalse tarkvara abil.

Teenusmajanduse instituudis leidis esile tõstmist ärijuhtimise üliõpilase Mait Suursaare töö „Aktsiate esmaemissioonide järgne tootlus ja neid iseloomustavad karakteristikud Balti börsil perioodil 2011-2021“. Juhendaja Ave Nukka tõi välja töö aktuaalsust, kuna investeerimine ja eriti aktsiatesse investeerimine on üha enam populaarsust kogumas. Suursaare uurimus pakub olulist teavet just esmaemissioonide kohta, mis võib aidata nii era- kui juriidilistel isikutel paremaid investeerimisotsuseid teha.

Logistikainstituudi parimaks lõputööks tunnistati Sander Paesalu „Vanasadama trammiliini 1.-2. ehitusetapi mõju Tallinna Linnatransport AS-ile“. Paesalu uuris lektor Liisa Kunnuse juhendamisel kuidas Vanasadama ehitus mõjutab liiklejaid ja ühistranspordi toimimist. Paesalu näitas kogutud andmetega, et kuigi mõne tänava sulgemine muudab liinide marsruute paarisaja meetri võrra, muutus busside veomaht sellest 29 000 kilomeetrit. Trammitee ehituse tõttu vähendati ka osadel liinidel päevaseid väljumisi, mis tähendas, et busside üldaeg kasvas 5023 tunni võrra. Selgus ka tänavate suuremahuliste sulgemiste positiivne mõju – see paneb leidma alternatiive, mida saab ka peale remonttööde lõppu saab kasutada. Näiteks mõnel liinil on kesklinna võimalik otsem läbida, või leida uus seisuplats, mis vähendab tühisõite.

Ehitusinstituudi parimaks tööks valitud Anni Palaneni ja Liisa Pedassaare “Energiatõhususe parandamise võimalused Võru linna miljööväärtuslike hoonete näitel” juhib tähelepanu Eesti väikelinnade elamufondi probleemidele. Professor Anti Hamburgi juhendamisel uuriti enne 1940. aastat ehitatud hoonete tehnilist olukorda ja hinnati võimalikke piiranguid nende renoveerimisel. Anti Hamburgi sõnul analüüsib töö, kust jookseb piir, milleni on selliste hoonete energiatõhususega võimalik jõuda ning kas ja kui palju mõjutavad muinsuskaitse piirangud eesmärkide saavutamist. Töö on heaks aluseks samalaadsete hoonete hindamisele ning on juba leidnud kasutust piirkondlike kompetentsikeskuste ja kohalike omavalitsuse töödokumendina sarnaste hoonete hindamisel.

Arhitektuuriinstituudi parima lõputöö tiitli pälvis Marie Assmanni „Kopli eakate korterelamu ja huvikeskus“, mille juhendaja oli õppejõud Toivo Tammik. Tegemist on väga uuendusliku lahendusega korterelamu ja huvikeskuse ühendamise näol, mis pakub eakatele võimalust olla sotsiaalselt aktiivne ja iseseisvalt hakkama saada. Korterelamu asub Kopli liinide kõrval ja selle esimene korrus on aktiivsete äri- ja ühiskondlike pindadega, pakkudes terviseabi, esmatarbekaupu, sportimisvõimalusi ja muid teenuseid. Ruumiprogramm loob võimalused eakate omavaheliseks läbikäimiseks ja huvikeskuse külastajatega suhtlemiseks. Katuseterrassilt avanevad vaated pargile ja merele, kõrval asuv park ja katusel paiknev kogukonnaaed loovad lisavõimalusi maja elanikele. Toivo Tammiku sõnul viib töö nõtkelt kokku sotsiaal- ja ärifunktsioonid elamuarhitektuuris.

Uudised
ja pressiteated

Ava vestluse aken
1
Tuled meile? Uuri siit :)
Scan the code
Tallinna Tehnikakõrgkooli vastuvõtt
Hei! Kas saan aidata?