Õppejõud Toivo Tammik: Kahni mälestusmärki oodati 15 aastat - Tallinna Tehnikakõrgkool

Õppejõud Toivo Tammik: Kahni mälestusmärki oodati 15 aastat

6. mail, Eesti ja Ameerika Ühendriikide diplomaatiliste suhete 100. aastapäeva tähistamisel avas USA saatkond ja Louis Kahn Eesti Ühing Kuressaares mälestusmärgi Eesti-Ameerika arhitekti Louis Kahnile ning maikuu lõpuni jäi Kuressaare kultuurikeskuses lahti Toivo Tammiku kureeritud näitus „Vaikus ja Valgus“ maailmakuulsa arhitekti loomingust ja seostest Eestiga.

Louis Kahn Eesti Ühingu nõukogu esimehe arhitekt Toivo Tammiku sõnul on Saaremaale Kahni mälestusmärki oodatud juba 15 aastat. Tammik rääkis, et ettepanek mälestustähise rajamiseks tuli aastaid tagasi Kahni perekonnalt. Louis Kahn, kelle teoste hulgas on muuhulgas Bangladeshi parlamendihoone Dhakkas, raamatukogu Exeteris, kunstimuuseum Kimbellis, laboratooriumihooned nii Philadelphias kui Californias, on 20. sajandi mõjukamaid arhitekte.

Üritusel viibis esinduslik delegatsioon USAst, Kahniga tihedalt seotud Pennsylvania osariigist, samuti mitmete välisriikide suursaadikud ja Saaremaa valla juhid. Tammik nimetas käsitööna ja liivavalu meetodil alumiiniumtahveldist kujunduselt historitsistlikuks. Mälestustahvli on teinud Ameerika juhtiv ajalooliste tähiste valmistaja Sewah Studios, Inc. Tähise algne kujundus pärineb Kahni õpetajalt arhitekt Paul Philippe Cret’lt.

Mälestustahvli avamine. Vaskult Toivo Tammik, Pennsylvania ajaloo- ja muuseumikomisjoni nõukogu esimees Nancy Moses ja Saarema Vallavanem Madis Kallas. FOTO: Gunnar Laak.

Uudised
ja pressiteated