Prindi

Tallinna Tehnikakõrgkool osaleb leppes viia Eesti ehitussektor Euroopa tippude hulka10.06.2021

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas sõlmis kolmapäeval 16 osapoolega avaliku sektori ja erasektori koostöös valminud ehitusvaldkonna ülese kokkuleppe, mille alusel viia Eesti ehitus uuele tasemele, teatab majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM).

Allkirjastajate hulka kuuluvad ehitusvaldkonna ettevõtete, kohalike omavalitsuste, riigi ja kõrgkoolide esindajad.

Eesmärk on viia Eesti ehituse tootlikkus lähima paarikümne aastaga Euroopa tippude hulka ning täna allkirjastatud ehituse pika vaatega loome eeldused nii selleks kui ka elukeskkonna kvaliteedi tõusuks,” ütles majandus- ja taristuminister Taavi Aas.

 

Tallinna Tehnikakõrgkooli ehitusinstituudi direktori Aivars Alti sõnul tegi kohalik ehitussektor märgilise kokkuleppe. “Kõik räägivad sellest, et ehitusvaldkonnal oleks samuti vaja natuke maailma päästa ja teistele tööstusharudele järele jõuda. Nüüd tegevused selleks riiklikul tasandil kokku lepitud.“

Aas lisas, et ees on ootamas suured tehnoloogilised ja kliimakesksed väljakutsed, mille ületamiseks tuleb jõudsalt ehitada. “Statistika näitab, et hoolimata globaalsest hinnatõusust on ehitusmahud langemas. Et tagada meie ettevõtjatele ja inimestele tööd, peame vaatama tulevikku ning prognooside põhjal looma tingimused valdkonna stabiilseks arenguks,” toonitas Aas.

Ehituse pikk vaade sisaldab seitset sammu, mille osas plaanib sektor ühiselt tööd teha. Nende hulgas on näiteks kohalike omavalitsuste võimekuse kasvatamine, targa tellija põhimõtete ja innovatiivsete praktikate edendamine ning ekspordi ja tööviljakuse kasvatamine.

Mitmete pika vaate tegevustega on MKM-i teatel juba algust tehtud. Lepingu allkirjastajate seas olnud Kunstiakadeemia professor Andres Ojari avaldas heameelt arenguplaani osana digitaalehituse klastris loodud kõrgkoolide ümarlaua üle, mis keskendub kõigi kõrgkoolide koostööle teadus-, arendus- ja loometegevuses koos erinevate ehitusvaldkondade praktikatega.

MKM-i ja digitaalehituse klastri korraldatud seminaril lepiti kokku ka ehitusvaldkonna arengukomisjoni loomises. Komisjon hakkab koordineerima ehituse pika vaate täitmist ja selle tegevust hakkab juhtima MKM. Lisaks ehituse pika vaate allkirjastanutele kuuluvad komisjoni keskkonna-, rahandus-, kultuuri- ning haridus- ja teadusministeerium, samuti Eesti Linnade ja Valdade Liit.

Ehituse pika vaate koostööleppe allkirjastasid majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, Eesti Arhitektide liit, Eesti Ehitusettevõtjate Liit, Eesti Ehitusinseneride Liit, Eesti Ehituskonsultatsiooniettevõtete Liit, Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liit, Eesti Taristuehituse Liit, Eesti Planeerijate Ühing, Eesti Puitmajaliit, digitaalehituse klaster, Eesti Kunstiakadeemia, Tallinna Tehnikaülikool, Tallinna Tehnikakõrgkool, Eesti Maaülikool, Tallinna Ülikool, ning Tallinna ja Tartu linnad.


  • Jaga: