Prindi

Uuring käsitleb puidust kõrghoonete ehitamist01.10.2018

Tallinna Tehnikakõrgkooli ehitusinstituudi lektorid Karin Lellep, Pille Hamburg ja professor Martti Kiisa koostasid rahvusvahelise uuringu, mis käsitleb puust kõrghoonete ehitamist.

Koos Eesti Puitmajaliiduga ja rahvusvaheliste partneritega vaadeldakse äsja valminud uuringus kõrghoonete ehitamise parimaid tavasid ning hetkeseisu. Lisaks Eestit esindavale Tallinna Tehnikakõrgkoolile osalevad projektis Leedu, Taani, Portugali ja Suurbritannia kõrgkoolid. Ülevaade antakse osalevate riikide puidust kõrghoonete turust, riiklikest ehitustehnilistest nõuetest, teadmiste puudujääkidest hariduses ja suurimatest valminud ja kasutuses olevatest ehitistest, kus valikus on elamud. Eestist mainiti uuringus ära Ruhnus asuv kirik kui vanim puitehitis.

Tallinna Tehnikakõrgkool koos Eesti Puitmajaliiduga osalevad rahvusvahelises puitehituse propageerimise ja hariduse edendamise programmis „Sustainable High-Rise Buildings Designed and Constructed in Timber (HiTimber)“.

Martti Kiisa sõnul on projekti üheks suuremaks väärtuseks märkimisväärne silmaringi laienemine. „Igal Euroopa regioonil on ehitustegevuses omad eripärad ja rõhuasetused. Mõni paneb rõhu maavärinakindlusele, teine ehitusfüüsikale või hoopis ekstreemsele tuulekoormusele ning see informatsioon valgub mööda gruppi laiali. Selline mitmekesisus on meeldivalt nakkav ja sunnib oma väikese piirkonna kastist välja vaatama“, selgitas Kiisa.


  • Jaga: