Adam Geczy "Fashion and Orientalism : Dress, Textiles and Culture from the 17th to the 21st Century", 2013 - Tallinna Tehnikakõrgkool
Search

Adam Geczy “Fashion and Orientalism : Dress, Textiles and Culture from the 17th to the 21st Century”, 2013

Adam Geczy uurib oma raamatus, kuidas idamaade – eriti Aasia ja Lähis-Ida – kultuurilised ja visuaalsed mõjud on läbi sajandite kujundanud Lääne moe arengut. Orientalismi mõiste all ei käsitleta siin ainult läänepoolset eksotiseerimist või kultuurilist omastamist, vaid pigem vastastikust mõjutamist, kus lääne moedisain on sageli ammutanud inspiratsiooni idamaistest mustritest, materjalidest ja stiilidest.

Raamat jälgib orientalistlike mõjude arengut alates 17. sajandist, mil idamaised siidid, brokaadid ja käsitöölised kangad hakkasid jõudma Euroopasse läbi kaubanduse. Samuti vaadeldakse, kuidas erinevad trendid kajastusid mitte ainult rõivastes, vaid ka parfüümides, sisekujunduses ja eluviisis üldiselt.

Erilist tähelepanu pööratakse sellele, kuidas lääne disainerid – näiteks Paul Poiret, Yves Saint Laurent, Jean Paul Gaultier – on kasutanud idamaiseid elemente oma loomingus. Samal ajal tõstab Geczy esile, et idamaade stiilide kasutamine ei olnud pelgalt esteetiline valik, vaid sageli ka poliitiline ja kultuuriline avaldus. Ta uurib ka, kuidas 20. ja 21. sajandi Jaapani ja Hiina moedisainerid on ise Lääne moemaailma sisenenud ja seda ümber kujundanud, luues uue, mitmesuunalise kultuurilise dialoogi.

Raamat pakub põhjalikku kultuuriloolist konteksti ja kriitilist vaadet, aidates mõista, kuidas mood peegeldab võimusuhteid, identiteediotsinguid ja globaalseid kultuurivahetusi. Tegemist on olulise käsitlusega neile, kes huvituvad moest, kultuuriteooriast ja ajaloolistest mõjutustest moe arengus.

Vaata saadavust e-kataloogist ESTER