Raamatu autor Jordan Bernt Peterson on Toronto ülikooli professor, kliiniline psühholoog ja kultuurikriitik. Ta on õpetanud mütoloogiat juristidele, arstidele ja äriinimestele, konsulteerinud ÜRO peasekretäri, aidanud oma klientidel hallata depressiooni, obsessiiv-kompulsiivset häiret, ärevust ja skisofreeniat ning on pidanud palju loenguid Põhja-Ameerikas ja Euroopas.
Petersoni raamat käsitleb uskumuste, tähenduse ja inimkogemuse struktuure. Raamat ühendab psühholoogia, neuroteaduse, mütoloogia ja filosoofia, pakkudes süvitsi minevat analüüsi selle kohta, kuidas inimesed loovad tähendust oma elus ja maailmas.
Autor väidab, et inimesed on sisemiselt tähenduse otsijad. Meie uskumused kujundavad meie reaalsuse tajumist ja suunavad meie tegutsemist. Ta tutvustab kaht põhikategooriat inimkogemuses: “tuntud” (kord, kultuur, traditsioon) ja “tundmatu” (kaos, loodus, muutus). Need kaks vastandlikku jõudu moodustavad meie kogemuste aluse ning meie ülesanne on leida tasakaal nende vahel.
Raamat on üles ehitatud keeruliste kontseptsioonide ja teooriate kaudu, mis ühendavad erinevaid teadusvaldkondi. Peterson kasutab keerukaid skeeme ja mudeleid, et illustreerida inimkogemuse struktuure ja tähenduse loomise protsesse. Kuigi raamat on akadeemiline ja tihti raskesti mõistetav, pakub see süvitsi minevat arusaama inimpsüühikast ja uskumuste süsteemidest.