Raamatus pakutakse teaduslikult täpset ja samas arusaadavat ülevaadet keerukast teadusvaldkonnast nagu seda on teadlikkus. Uuritakse teadlikkuse olemust, selle tekkimist ajus ning selle seoseid meie igapäevaelu ja vaba tahtega.
Raamat tutvustab mitmeid teadlikkuse teooriaid, Kuna teadlikkuse olemus on endiselt teaduslikult lahendamata küsimus, ei püüa autorid ühtegi teooriat lõplikult kinnitada, vaid lihtsalt tutvustavad neid. Käsitletakse erinevaid teadlikkuse seisundeid ja nende muutusi, nagu unenäod, uneparalüüs, hüpnoos, epilepsia, anesteesia ja surmakogemused.
Uuritakse teadlikkuse võimalust masinates, arutledes tehisintellekti üle ja selle üle, kas masinad võivad kunagi kogeda teadlikkust samamoodi nagu inimesed. Analüüsitakse ka loomade teadlikkuse taset ja seda, mida see ütleb inimeste teadlikkuse kohta. Arutletakse vaba tahte olemasolu üle, uurides, kas meie teadlikud otsused on tõesti vabad või on need alateadlike protsesside tulemus.
Raamat ei paku lõplikke vastuseid, vaid kutsub lugejat mõtlema ja uurima. Põnev lugemine kõigile, kes on huvitatud inimaju ja teadlikkuse toimimisest.